Postaw na zdrowie

Od dawna skuteczne ...
... od dziś bezpieczne

Zobacz produkt

SPOTKANIE 4: Przeciwwskazania do stawiania baniek.

Kilka dość problematycznych sytuacji w ostatnim czasie skłoniło mnie do podjęcia tematu przeciwwskazań do stawiania baniek. Moi pacjenci wiedzą, że przy wielu dolegliwościach zalecam stawianie baniek. Większość z nich poddaje się temu zabiegowi dopiero po wizycie u mnie, po dokładnym zbadaniu i na moje wyraźne pisemne lub ustne polecenie.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy tego przestrzegają i czasami próbują leczyć się sami, bez zapoznania się z przeciwwskazaniami do stawiania baniek. Są to zwykle osoby niezdające sobie sprawy z tego, że stosowanie terapii naturalnej wymaga dużej wiedzy i ogromnego doświadczenia. Tylko umiejętne stosowanie terapii naturalnej pomaga pacjentowi bez wyrządzania krzywdy.

Kilka dni temu zgłosiła się do mnie moja pacjentka stale lecząca się z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów. Pierwszy raz od kilku lat złapała infekcję. Od dwóch dni zaczął się kaszel, a dzień przed wizytą pojawiła się duszność. Wtedy córka postawiła jej bańki. Okazało się, że miała spastyczne zapalenie oskrzeli. W dniu wizyty duszność nasiliła się tak bardzo, że tylko iniekcje domięśniowe i leki podawane w nebulizacji (rodzaj leczenia inhalacyjnego) uratowały pacjentkę przed hospitalizacją.

U tej pacjentki wystąpiły aż dwa przeciwwskazania do stawiania baniek: duszność, ale również reumatoidalne zapalenie stawów, należące do chorób autoimmunologicznych.

Bańki a gorączka

Częstym błędem jest również stawianie baniek u chorych z bardzo wysoką gorączką (powyżej 38,5st.C). Proszę pamiętać, że zabieg ten nie ma działania przeciwgorączkowego. Wprost przeciwnie – jego działanie na układ immunologiczny może właśnie wywołać gorączkę, co w wielu przypadkach jest reakcją bardzo korzystną, ale na pewno nie w chwili, gdy pacjent już wysoko gorączkuje.

Bańki a choroby układu krwionośnego

Należy również pamiętać, że pacjent z chorobami układu krążenia (nadciśnienie, wady serca, zaburzenia rytmu serca itd.) powinien przed postawieniem baniek mieć zmierzone ciśnienie (powinno ono być unormowane, najlepiej < 140/90) i wykonane EKG. Chorzy ci bardzo często biorą leki przeciwzakrzepowe (aspirynę, acenokumarol, warfarynę itd) i należy u nich zachować dużą ostrożność: wskazane mniejsze podciśnienie, krótszy czas zabiegu.

Jeśli chodzi o stawianie baniek przeciwwskazania są również następujące:

  • czynna choroba nowotworowa
  • skazy krwotoczne (np. hemofilia)
  • anemia i stany ogólnego wyniszczenia organizmu
  • gruźlica
  • stwardnienie rozsiane w okresie nowego rzutu

Komentarze:

  1. Pani Koniczyno!
    Aby bańki dobrze przylegały do powierzchni, plecy można wcześniej posmarować oliwką, kremem lub balsamem do ciała.
    Myślę, że przekrwienie oczu jest spowodowane rozwijającą się infekcją i raczej nie ma związku ze stawianiem baniek. Proszę stosować leczenie zalecone przez okulistę.
    Pozdrawiam!

  2. Witam,
    proszę o poradę dot stawiania baniek u dzieci. Już wcześniej stawiałam bańki (mowa o tych szklanych bezogniowych ) dzieciom lecz dawno tego nie robiłam i nie pamiętałam czy mam natłuścić ciało czy nie.
    Dziecko w wieku 8lat na początku infekcji miało postawione bańki wcześniej osłuchane przez pediatrę(wtedy po osłuchaniu doktor powiedziala ze na razie dopiero spływa wydzielina i można postawić bańki). bańki wyszły nie za mocne, niektóre wrecz słabo. dziecko na drugi dzień ładnie odrywało kaszel ale w kolejnych dniach juz wrócił suchy kaszel i postawiłam po niecałych 3 dniach po raz drugi. tym razem nasmarowałam lekko oliwką ciało żeby nie bolało ściąganie baniek i tym razem ssało mocniej(oczywiście nie w tych samych miejscach tylko pomiędzy nimi) wiec zamiast trzymać 10min jak ostatnio tym razem trzymalam 8min. Po ściągnięciu na moje oko wyglądało to baardzo mocno bordowe zwłaszcza jedna -dwie bańki. dziecko czuło się dobrze , leżało w łóżku do czasu jak usiadło troszkę i nagle oczy synka stały się bardzo czerwone. Nie wiedziałam co się stało. czy to możliwe że przez te bańki? nadmienie ze ta konkretna infekcja zanim się rozwinęła łapała właśnie mu oczy dwukrotnie i dwukrotnie zaleczone były kroplami dicortineff a teraz do tych baniek dostal od lekarza biodacyne do oczu i tak wlasnie ma kropione.
    Czy bańki mogły pogorszyć stan lub spowodować coś gorszego?

  3. Pani Romo!
    Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie jest przeciwwskazaniem do leczenia bańkami, pod warunkiem, że pacjent jest prawidłowo leczony, nie ma niewydolności układu oddechowego i duszności. W przypadku takiego pacjenta najlepiej byłoby, aby decyzję o terapii bańkami podjął lekarz.
    Pozdrawiam!

  4. Pani Doroto!
    Nie istnieje coś takiego jak osłabianie działania baniek przez jakiekolwiek leki. Pisałam o tym na blogu kilkakrotnie: jeśli dziecko gorączkuje należy podać leki przeciwgorączkowe, jeśli istnieje konieczność podania antybiotyku podajemy go, a bańki stawiamyniezależnie od tego.
    Czas zabiegu u dziecka właściwie nie powinien przekraczać 5-10 minut. Jednak jeśli stawiała Pani bańki Swoim dzieciom wielokrotnie i z doświadczenia wynika, że u nich ten czas trzeba wydłużyć, aby zabieg był skuteczny, należy trzymać bańki tak długo jak to konieczne.. Nie przekraczałabym jednak 15-20 minut.
    Czas działania zabiegu na organizm jest trudny do sprecyzowania. Sądzę, że do momentu zniknięcia śladów po bańkach możemy liczyć na ich działanie.
    W ciàgu jednej choroby bańki można postawić 3x co 2 dni i ślady po nich spokojnie mogą na siebie zachodzić, ale lepszy efekt osiągniemy gdy postawimy je w innych miejscach.
    Pozdrawiam!

  5. Dzień dobry
    koleżanka choruje na PoCHP, dziś zwróciła się do mnie z prośbą o postawienie baniek, czy ta choroba nie jest przeciwwskazaniem?
    pozdrawiam

  6. Dopiero teraz doczytałam, że to inny wątek dotyczący stawiania baniek. Moje pytania odnoszą się do dzieci.
    Przepraszam za pomyłkę i nadal liczę na odpowiedź 🙂
    Dodam jeszcze jedno pytanie, stawiam bańki synowi 3 latka i trzymam jej ok 15-20 minut. a córeczce 9mc ok 10-15 minut.
    Czy to źle?
    Pierwsze próby trzymałam po 5 minut i nie było żadnych śladów a zasysałam pompkę mocno.
    U syna na 1,5 u córki na 1 i trochę.

  7. Witam serdecznie mam kilka pytań i będę szalenie wdzięczna za odpowiedź.

    1. Czy jeśli stawiam synkowi (3 latka ) bańki, bo widzę, że ,,coś go bierze ” i ma stan podgorączkowy to czy mogę podać mu nurofen?
    Czy on nie ,,przeszkadza” działać bańkom ?
    2. Stawiałam córce bańki już kilka razy odkąd skończyła 4mc. Aktualnie ma 9 i bardzo często coś łapie od przedszkolnego brata.
    Jak często w trakcie infekcji mogę postawić jej bańki ? Wiem, że nie mogę postawić ich na śladach po wcześniejszych bańkach ale nie wiem jaki odstęp czasu powinnam zachować.
    3. Jak długo po postawieniu bańki działają ? tzn spełanią swoją funkcję w organizmie a kiedy już jakby ,,gasną”

    Nie mam niestety nikogo kto mógłby mi na te pytania odpowiedzieć dlatego będe bardzo wdzięczna za odpowiedź .
    Używam baniek bezogniowych.

  8. Pani Ewo!
    W przypadku rwy kulszowej najlepiej stawiać bańki w punktach Ashi, czylu w miejscach największej bolesności. W ten sposób można wykonać 10 zabiegów co 2-3 dni.
    Przy kolejnych zabiegach staramy się stawiać bańki z niewielkim przesunięciem w stosunku do poprzednich śladów.
    Pozdrawiam!

  9. Pani Paulino!
    Istotą terapii bańkami jest uzyskanie wynaczynienia krwi w tkance podskórnej czyli powstanie krwiaków, które kolokwialnie możemy nazwać bordowym kółeczkami. Myślę, że wszystko jest w doskonałym porządku.
    Pozdrawiam!

  10. Witam, mam pytanie odnośnie Rwy kulszoweja nie znalazłam o to zapytania, właśnie męczy mnie od kilku tygodni i chciałam się dowiedzieć jak często można stawiać bańki w tym przypadku.
    Pozdrawiam

  11. dzień dobry Pani Doktor dziś poraz pierwszy „postawilam” dziecku (4l) banki. ma mokry kaszel i katar. mocno dość płakał przy tym ale później już się uspokoil. dziecko można powiedzieć że 10-15 min później usnelo śpi spokojnie. miał takie bordowe kółka czy jest wszystko dobrze ?

  12. Pani Żaneto!
    Mikrosfrocytoza jest chorobą wrodzoną, w której krwinki czerwone mają nieprawidłowy kształt i dochodzi do nadmiernego ich niszczenia, a w efekcie do anemii i hiperbilirubinemii. W chorobie tej może dochodzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia przełomów hemolitycznych – gwałtowne niszczenie przez wątrobę i śledzionę dużej iliści krwinek czerwonych.
    Nie radziłabym u dziecka z tą chorobą stawiania baniek, gdyż zabieg ten może być właśnie czynnikiem wywołującym przełom hemolityczny.
    Pozdrawiam!

  13. Pani Iwono!
    Antybiotykoterapia oraz stosowanie lleków przeciwgorączkowych nie jest przeciwwskazaniem do terapii bańkami. Nie należy ich stawiać tylko w czasie wysokiej gorączki.
    Pozdrawiam!

  14. Witam, syn ma mikrosferocytozę, lekarz dziś wysłuchała, ze ma prawostronne zapalenie puc. Od prawie 2 miesięcy walczymy z mokrym, kleistym kaszle. Po antybiotyku w styczniu kaszel szybko wrócił. Dostaje nebbud, berodual i mucosolwan. efekty male, kaszel szybko wraca po odstawieniu leków. Czy mogę postawić mu bańki? Wyniki krwi ma dobre (jak na jego chorobę). Jest bardzo aktywny, dużo je i jest w ogólnie dobrej kondycji.

  15. Dobry wieczor Pani doktor. Poszukuje rady czy mogę postawić dziecku 3,5 letniemu banki kiedy zażywa antybiotyk? Leki przeciw gorączkowe przeciw zapalne? ( Angina)

  16. Pani Paulino!
    Choroby autoimmunoligiczne zdecydowanie są przeciwwskazaniem do stawiania baniek. Zabieg ten nieswoiście pobudza nasz układ odpornościowy i nigdy nie możemy być pewni, czy u osób z chorobami autoimmunologicznymi, paradoksalnie nie dojdzie do niekorzystnej odpowiedzi organizmu.
    Pozdrawiam!

  17. Pani Aniu!
    Miesiączka zdecydowanie nie jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek. Nie należy ich wtedy jedynie stawiać na podbrzusze.
    Pozdrawiam!

  18. Witam. Czy choroby autoimmunologiczne sa przeciwskazaniem do stawiania baniek. Mam niedoczynnosc tarczycy I hashimoto, i luszczyce.

  19. Dzień dobry Pani Doktor
    Czy miesiączka jest przeciwwskazaniem do postawienia Baniek?

  20. Pani Beato!
    Jeśli pacjent z chorobami układu krążenia i cukzycą jest wydolny krążeniowo i oddechowo, ma wyrównane ciśnienie tętnicze oraz poziomy cukru, to nie ma przeciwwskazań do terapii bańkami.
    Pozdrawiam!

  21. Witam serdecznie. Pani Doktor,czy u osoby w wieku 68lat, po bajpasach (10 lat temu),z cukrzycą i nadciśnieniem można zastosować bańki? Bardzo często choruje, głównie kaszel , ból gardła, często ma antybiotyki.
    Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  22. Pani Moniko!
    Zdecydowanie powinna Pani udać się do lekarza i nie leczyć się dalej sama. Absolutnie żaden lekarz, i ja równierz, nie postawi diagnozy bez uprzedniego zbadania pacjenta.
    Pozdrawiam!

  23. Pani Ilono!
    Prawdopodobnie mąż zastosował zbyt wysokie podciśnienie. Jeśli pojawiły się pęcherze z płynem, to znaczy, że doszło do rozwarstwienia naskórka i należy taką skórę potraktować jak przy oparzeniu. Można smarować maścią argosulfan i na to przykleić opatrunek.
    Pozdrawiam!

  24. Pani Magdo!
    Jeśli Synek nie ma duszności i kaszel jest wilgotny, to spokojnie można mu postawić bańki. Oczywiście leki wziewne podawać zgodnie z zaleceniami lekarza.
    Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, to radzę jednak przed postawieniem baniek udać się do lekarza, który dokładnie zbada dziecko.
    Pozdrawiam!

  25. Pani Doktor, we czwartek dostalam goraczki 37,5 I lamanie w kosciach. Postawilam wieczorem banki, dzien pozniej poczulam sie lepiej, ale w sobote dopadla mnie temp 39.1. Zbilam ja ibuprfenem, ale temp znow powrocila. Mam suchy dudniacy kaszel, straszny katar, ktiry nir pozwala oddycgac. Mecze sie. .czy to moze byc zapalenie pluc? Czy moge postawic banki, czy jest to zbyt ryzykowne?

  26. Witam. Dzisiaj lekarz zalecił mi postawienie baniek. Mąż chciał mnie wyleczyć wydawała się prosta sprawa bańki bezogniowe. Po zdjęciu zauważył że na każdym jest ciemny ślad i pęcherze. Co teraz z tym zrobić. Pomocy

  27. Witam Pani Doktor
    Mam synka 4,5 lat. Ma astme przyjmuje Inhalatory brazowy 2 razy dziennie i sabutamol jak zajdzie potrzeba , od tygodnia kaszle jest to kaszel taki duszacy ale wykrzusza czasami cos i duzo chrząka , Moja mama chce postawic mu Banki boje sie strasznie ze moze cos sie mojemu dziecku stac prosze o podpowiedz

  28. Pani Kasiu!
    W przypadku Pani synka terapia bańkami jest jak najbardziej wskazana. Można mu postawić bańki na plecach jeszcze 2 razy co 2-3 dni.
    Pozdrawiam!

  29. Pani Magdo!
    Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do terapii bańkami. Z tego co Pani opisuje ta infekcja jest prawdopodobnie wirusowa (może to niestety być początek grypy) i postawienie baniek jest jak najbardziej wskazane. Jeśli jednak dojdzie do zdecydowanej intensyfikacji objawów i pogorszenia Pani stanu, niezbędna będzie wizyta u lekarza.
    Pozdrawiam!

  30. Pani Małgorzato!
    W Pani przypadku jak najbardziej byłaby wskazana kuracja bańkami. Można postawić Pani bańki nawet trzykrotnie co 2-3 dni w sposób klasyczny- na plecach.
    Pozdrawiam!

  31. Witam Pani Doktor mój 7 letni syn kaszle już 3tygodnie. Na początku miał przystawianie banki ale po kilku dniach znowu mocny kaszel bez dodatkowych objawów. Dziś po wizycie u lekarza okazało się że są szmery w lewym płucu. Dostał Klacie i leki do inhalacji. Czy mogę mu przystawić banki?

  32. Witam Pani doktor,
    Jestem mama karmiaca 4 miesięczne dziecko, w zeszłym wtorek dostalam antybiotyk na zapalenie pęcherza na 7 dni, dzieci moje(przedszkolaki) koncza chorować, jakieś przeziębienie bez antybiotyku, a ja od dwóch dni coraz gorzej. Kaszel, bolace mięśnie i gardło, bol w klatce piersiowej, ogólne wyczerpanie organizmu. Czy mąż może mi postawić banki czy są jakieś przeciwwskazania? Proszę o radę bo obawiam sie ze idąc do mojej lekarki znów dostanę antybiotyk a jeszcze nie skończyłam poprzedniego, bardzo zależy mi na tym abym nie musiała odstawiac córki od piersi.

  33. Witam
    od półtora miesiąca jestem co chwilę przeziębiona. Kaszel… raz suchy , raz mokry. wcześniej były zatoki. 3 tygodnie temu miałam antybiotyk. poprawiło się. a teraz znowu mam kaszel bez gorączki. czy takie banki są wskazane?

  34. Pani Doroto!
    Myślę, że pomimo postawienia baniek infekcja u Pani Córeczki dalej się rozwija i dziecko powinno być zbadane przez lekarza. Konieczne będzie wykluczenie ewentualnej infekcji bakteryjnej oraz intensyfikacja leczenia.
    Pozdrawiam!

  35. Pani Doktor, moja 3letnia córka po postawieniu baniek już trzecią dobę goraczkuje ponad 38 stopni. Jest senna I bardziej kaszle, czy to normalne objawy?

  36. Panie Krzysztofie!
    Nie wiem czy pisząc RZS miał Pan na myśli ciężką chorobę o podłożu autoimmunologicznym jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów. Uważam, że żadna doświadczona i mająca gruntowne wykształcenie medyczne osoba nie podjęłaby się leczenia tego typu schorzenia bańkami. Na temat astmy oskrzelowej pisałam wielokrotnie – osobie chorującej na astmę można postawić bańki, jedynie po dokładnym zbadaniu, ponieważ zabieg wykonany w okresie spastyczności oskrzeli może nasilić duszność.
    Pozdrawiam!

  37. Panie Tomku! Jeśli cierpi Pan na wrodzoną dysplazję stawu biodrowego, to niestety w związku z nieprawidłowym wzorcem ruchowym, mogło dojść do wtórnego zwyrodnienia stawu kolanowego oraz zmian w kręgosłupie krzyżowo- lędźwiowym. Zalecałabym dokładną diagnostykę, a następnie udanie się do doświadczonego fizjoterapeuty, który podejmie decyzję jaki rodzaj rehabilitacji będzie dla Pana najlepszy. Leczenie bańkami również jest tutaj wskazane, ale zabiegi musi wykonywać doświadczona osoba.
    Pozdrawiam!

  38. A od kiedy nie można stawiać baniek na rzs? Stawia się wokół chorego stawu. I to daje wspaniałe rezultaty. Na astmę również oraz wiele innych chorób. Bańki pomocne są także w diagnozowaniu innych chorób.

  39. Witam Pani Doktor ,mam zwichnięcie stawu biodrowego od urodzenia.Często mnie bolą plecy tzw.korzonki , a teraz doszedł ból stawu kolanowego nie dojący mi często spać ( rwie kolano).Chciałbym zastosować bańki.
    Pozdrawiam

  40. Do Szukających Odpowiedzi!
    Nie ma przeciwwskazań do stawiania baniek na kręgosłupie. Jedynie nie zaleca się stawiania tam baniek z tego względu, że po postawieniu w tych miejscach łatwo i szybko mogą odpaść.
    Pozdrawiam!

  41. Pani Marto!
    Decyzję o możliwości postawienia baniek dziecku z zespołem niedorozwoju prawego serca każdorazowo powinien podjąć kardiolog dziecięcy, gdyż wymaga to dokładnej oceny wydolności serca.
    Pozdrawiam!

  42. Panie Tomku!
    Z jakiego powodu chce Pan stawiać bańki na kolanie? Czy ma Pan zdiagnozowane schorzenie?
    Można postawić bańkę w punkcie bolesności i potrzymać ją 10 minut. Zabieg można powtórzyć 2x w tygodniu 6-8x. Po zabiegu absolutnie nie ma konieczności pozostawania w łóżku czy w domu.
    Pozdrawiam!

  43. Pani Beato!
    Jeśli Pani organizm zareagował pokrzywką w miejscu gdzie były stawiane bańki, to znaczy, że taka terapia nie jest dla Pani wskazana. Reakcje typu alergicznego mogą pojawiać się w tym wypadku z powodu podrażnienia skóry i tkanki podskórnej w takcie zabiegu.
    Pozdrawiam!

  44. Pani Gosiu!
    Jeśli po podaniu leku przeciwgorączkowego gorączka u dziecka spadnie, można spokojnie postawić bańki. Przy kolejnym skoku temperatury należy znowu podać lek przeciwgorącKowych.
    Pozdrawiam!

  45. Pani Moniko!
    U dzieci, u których występują drgawki gorączkowe można stawiać bańki, po opanowaniu drgawek i obniżeniu gorączki. Najlepiej poczekać z wykonaniem tego zabiegu przez kilka pierwszych dni infekcji z gorączką, gdyż wtedy najważniejsze jest obniżanie gorączki i niedopuszczanie do drgawek. Potem spokojnie możemy wdrożyć kurację bańkami.
    Choroba Haschimoto jako choroba o podłożu autoimmunologicznym jest przeciwwskazaniem do leczenia bańkami.
    Pozdrawiam!

  46. Pani dr co sie stanie jesli jedna banka zostanie postawiona na ktegoslupie ( pozostał czerwony slad)

  47. Dzień dobry, nasz 4-letni synek ma bardzo silny katar i w efekcie mokry kaszel. Zgodnie z zaleceniami lekarza inhalujemy go 3% solą, ale rozważamy dodatkowo banki. Czy HRHS jest przeciwwskazaniem? Syn nie przyjmuje żadnych leków i jest pod stałą opieką kardiologa. Pozdrawiam

  48. Szanowna Pani Doktor
    Czy mogę stawiać bańki na kolanie? i ile sztuk ,oraz jak długo muszę pozostać w łóżku .
    Czy mogę stosować bańki w tygodniu , a następnego dnia iść do pracy? Bo chciał bym zastosować dłuższą kurację

  49. Dzień dobry,
    Jestem alergikiem, po postawieniu baniek ( z racji bólu w karku – poszczyknięcie) w miejscu ich stawiania dostałam rozległego uczulenia . Czy jest to normalne i czy w przyszłości muszę wykluczyć taka formę terapii?
    Pozdrawiam

  50. Witam, wlaśnie dotarły do mnie bańki od Państwa; chciałam postawić synowi 7 lat, ma infekcje górnych dróg oddechowych ale dostał goràczki; czy jak goràczka spadnie pod wpływem działania leku przeciwgoraczkowemu to mogę postawic bańki, choc mozliwe ze goraczka np. po 6h powroci jak lek przestanie działać?

  51. Szanowna Pani Doktor,
    Mam pytanie czy drgawki gorączkowe są przeciwskazaniem do stawiana baniek? Występują przy goraczce – nie zawsze.Syn jest pod opieka neurologa.
    Syn za 4 miesiące skonczy 4 lata.W styczniu miał szkarlatyne teraz zapalenie płuc, zapalenie ucha(otrzymał antybiotyk)
    Nasza doktor zleciła inhalacje.Jednak pomimo antybiotyku sa zmiany osluchowe, kaszel mokry odkrztusza i „czerwone” ucho.
    Zgodziła się na bańki.
    Proszę napisać czy jeśli mogę postawić, to jak często?
    Nadmienię że nie ma teraz gorączki, od tygodnia.
    Drugie pytanie, dotyczy mnie,
    czy choroba Hashimoto jest przeciwskazaniem do baniek?
    Dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam!

  52. Pan Marto!
    Leczenie sterydami wziewnymi nie jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek. Jeśli dziecko z rozpoznaną astmą wczesnodziecięcą nie ma duszności w przebiegu danej infekcji, można zastosować terapię bańkami.
    Pozdrawiam!

  53. Pani Izabelo, czy mogę postawić bańki dziecku z podejrzeniem dziecięcej astmy oskrzelowej które jest na inhalacjach z Budixonu? W zeszłym roku stawialam mu już bańki ale w okresie kiedy nie przyjmował sterydow wziewnie i dobrze je tolerowal.

  54. Pani Aniu!
    W przypadku Pani Córeczki stawianie baniek jest jednak przeciwwskazane. Jeśli ma Pani wątpliwości co do diagnozy proszę udać się jeszcze raz do lekarza. W przypadku klasycznej anginy zawsze konieczne jest podanie antybiotyku Jednak w przebiegu wielu infekcji wirusowych na migdałkach pojawiają się naloty i tylko doświadczony lekarz może postawić prawidłowe rozpoznanie.
    Pozdrawiam!

  55. Panie Michale K.!
    Podejrzewam, że w konsekwencji nieprawidłowo wykonanego zabiegu doszło do oddzielenia naskórka od skóry właściwej, podobnie jak w przypadku oparzenia. Dlatego powstałe pęcherze należy teraz traktować tak jak miejsca po oparzeniu: posmarować argosulfanem i pozostawić niezasłonięte lub założyć opatrunek pod ubranie.
    Pozdrawiam!

  56. Do Prija!
    W tym przypadku konieczna jest dokładna diagnostyka. Radzę się udać do specjalisty immunologa.
    Pozdrawiam!

  57. Witam,
    Córka lat 5 z rozpoznaną padaczką (miała 1 napad podczas snu) po badaniach EEG i na lekach Depakine 450 raz dziennie na wieczór.
    Ma również wadę serduszka (zastawka aortalna 2-płatkowa) podkontrolą kardiologa bez konieczności leczenia.
    MIała już w przeszłości stawiane bańki ale po ostatnich dostała napadu….może czysty przypadek że w tym samym dniu…
    Obeznie gorączkuje od kilku dni, byliśmy u lekarza -stwierdzone przeziebienie i branie tylko na zbicie gorączki leki, skarży sie na bolący brzuch – mi to wygląda na anginę bo na migdałach biały nalot. czy można dziecku postawić bańki w takim stanie?
    Pozdrawiam!

  58. Man zapalenie oskrzeli i poraz drugi miałem stawiane bańki. Żona postawiła mi na plecach a ja postawiłem sobie na klatce piersiowej bo żona musiała iść do pracy. Przysneło mi się i bańki trzymałem 35min. Tak że wyszły bomble z wodą. Wygląda to paskudnie. Czy mogą być z tego jakieś komplikacje?

  59. Witam. Nie mam stwierdzonego powodu nadczynności tarczycy. Po lekach TSH jest dość wysokie – 2.8. Badanie na Gravesa wyszły ujemne. Jakie badania zrobić na układ odpornościowy?

  60. Pani prija!
    Jaka choroba spowodowała nadczynność tarczycy? Jeśli występuje ona w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, to leczenie bańkami jest przeciwwskazane. Jeśli nie stwierdzono choroby autoimmunologicznej i dzięki leczeniu uzyskano prawidłowe poziomy chormonów tarczycy – można spokojnie przeprowadzić terapię bańkami. Warto byłoby zrobić również badania układu odpornościowego.
    Pozdrawiam!

  61. Witam.
    Jeśli mam nadczynność tarczycy, podejrzenie boreliozy i walczę z grzybicą to czy mogę postawić bańki? Ciągle łapią mnie infekcje i brakuje mi już sił ?

  62. Pani Kasiu!
    Nie ma znaczenia czy gorączka pojawiła się po postawieniu baniek czy w innej sytuacji. Jeśli pacjent – w tym wypadku małe dziecko – gorączkuje powyżej 38,5 st.C należy mu podać leki przeciwgorączkowe. Właściwie w większości podawane leki nie mają wpływu na działanie baniek. Należy jedynie zachować dużą ostrożność u osób leczonych lekami przeciwkrzepliwymi ze względu na możliwość krwawień, ale właściwie nie dotyczy dzieci.
    Pozdrawiam!

  63. Witam,
    Chciałabym się dowiedzieć, czy należy zbijać gorączkę która występuje po stawianiu bańek, 3 letniemu dziecku? tzn temp. powyżej 38,5 st.
    Czy można podawać leki przeciwgorączkowe, czy one w jakiś sposób osłabiają działanie baniek?
    Z góry dziękuje za radę.

  64. Pani/Panie PK!
    Jeśli dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych objawów choroby może wychodzić na spacer i pójść do szkoły/ przedszkola/ żłobka zaraz na drugi dzień po postawieniu baniek.
    Pozdrawiam!

  65. Witam,

    Po jakim czasie od postawienia baniek dziecko może wychodzić na dwór?
    Czy jest jakiś wymagany minimalny przedział czasu po którym dziecko może wrócić do przedszkola jeżeli ma już objawów choroby?

  66. P. Tkachenko-Rita!
    Jeśli Syn ma bezobjawowy zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (wrodzone zaburzenie przewodzenia impulsu elektrycznego w sercu, należące do tzw. zespołów preekscytacji) czyli jest całkowicie wydolny krążeniowo i oddechowo, to spokojnie można mu postawić bańki w sposób klasyczny tj na plecach.
    Pozdrawiam!

  67. Pani Marto!
    Jeśli padaczka jest leczona prawidłowo i od ponad 4 lat Synek nie miał napadów, to spokojnie można u niego zastosować terapię bańkami.
    Pozdrawiam!

  68. Pani Katarzyno!
    W czasie jednej choroby bańki możemy postawić nawet trzykrotnie co 2 – 3 dni. Nie będzie też błędem zastosowanie ich w pierwszym i np w 4 – 5 dniu choroby.
    Pozdrawiam!

  69. Pani Asiu!
    Czy pisząc o postawieniu 2 baniek na „kratce” chodziło Pani o przód klatki piersiowej?
    Jeśli tak, to u 4-letniego dziecka nie powinno się stawiać baniek z przodu klatki piersiowej, gdyż generalnie przeciwwskazane jest stawianie baniek w okolicy serca. U małego dziecka klatka piersiowa ma tak małą powierzchnię, że z przodu praktycznie w każdym miejscu jest okolica serca.
    Czterolatki często boją się tego zabiegu i dlatego reakcja mogła być tak mocno wyrażona.
    Pozdrawiam!

  70. Pani Tereso!
    Zażywanie wymienionych przez Panią leków, jak również schorzenia Pani Męża nie są przeciwwskazaniem do stawiania baniek, jeśli jest On w danym momencie wydolny krążeniowo i oddechowo. Z tego co Pani pisze w chwili obecnej stan Męża wydaje się być dobry i można spokojnie zastosować terapię bańkami.
    Pozdrawiam!

  71. Witam, Szanowna Pani Doktor, syn ma wpw bez częstoskurczu i innych objawów. Czy można mu stawiać ww banki?
    Dziękuję za odpowiedź P. Tkachenko-Rita

  72. Witam.
    Synek 6 lat często choruje. Od 1,5 roku zdiagnozowano padaczkę. 2 razy dziennie bierze Depakine. Bez napadow od wdrożenia lekow. Moje pytanie: czy podczas infekcji mogę mu postawić bańki? Wiem , że nie może być gorączki powyżej 38 stopni.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  73. Witam Pani doktor.
    Syn ma 4 lata i wydaje mi się że w początkowej fazie choroby bańki mu pomagają. Przechodzi łagodniej i przeziębienie nie idzie na płuca czy oskrzela. Tylko czy mogę postawić np w pierwszym dniu choroby i po 4 dniach kiedy kaszel jest mokry?

  74. Syn ma skończone 4 lata dzis miał stawiane bańki ponieważ ma zapalenie oskrzeli nie gorączkuje jest na antybiotyku…pani stawiała banki na plecach i dwie na kratce po chwili dziecko zaczynalo być blade ..słabe i prawie by straciło przytomność…moje pytanie dlaczego tak się stało co było przyczyną

  75. Dzień dobry.
    Mój mąż, który ma 79 lat jest ogólnie bardzo sprawny fizycznie i w dobrej formie. Ale dość często się przeziębia, bo po pierwsze jest myśliwym i pewnie czasem zmarznie a po drugie ma sporo kontaktów z uczniami czasem zakatarzonymi bo udziela korepetycji. Chętnie stawiałbym mu bańki ale mam obawy czy mogę to robić. Przeszedł dwa zawały, po których praktycznie w sercu nie ma śladów, wskazuje na to echo serca i co pól roku robione EKG. Jest pod stałą opieką kardiologa i przyjmuje systematycznie przepisane leki : Loristę, Atoris i Concor 5 mg . Ten ostatni 1/2 tabletki raz dziennie.
    Czy Concor w takiej małej dawce jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek ?

  76. Panie Marku M!
    Jeśli choroba autoimmunoligiczna jest w okresie wyraźnej remisji, możemy podjąć ostrożną próbę leczenia bańkami.
    Pozdrawiam!

  77. Pani Barbaro Krakowiak!
    Wymienione przez Panią choroby nie są przeciwwskazaniem do stawiania baniek. Jedynie jeśli niedoczynność tarczycy wytępuje w przebiegu choroby Haschimoto, która jest chirobą autoimmunoligiczną, nie należy stosować baniek.
    Pozdrawiam!

  78. Pani Katarzyno!
    Nie pisze Pani ile syn ma lat. Jeśli dziecko nie ma żadnych przeciwwskazań i miało już wcześniej stawiane bańki, a przebieg pozabiegowy był prawidłowy, to spokojnie można mu stawiać bańki zawsze w początkowej fazie infekcji. Taka wczesna reakcja daje większą szansę na zahamowanie rozwoju choroby.
    Pozdrawiam!

  79. Witam serdecznie
    W instrukcji baniek jest przeciwwskazanie aby nie używać baniek jeśli ktoś ma chorobę autoimmunologiczną. Mam CU (colitis ulcerosa) i jest to choroba z zespołu autoimmunologicznych. Czy przeciwwskazanie dotyczy aktywnej choroby czy wystarczy ją mieć aby nie móc stosować baniek?

  80. Pani doktor.
    Moje pytanie dotyczy wątpliwości ,czy mogę mieć postawione bańki jeśli:mam 68 lat,żylaki na nogach,niedoczynność tarczycy,,osteoporozę,jestem po dość silnym przeziębieniu przebiegającym z gorączką,”rwaniem” w kościach i kaszlu? Ogólnie nie przeziębiam się ale tu mnie dopadło.Chciałabym jak najszybciej wrócić do aktywności fizycznej ,by nie stracić kondycji.
    Dziękuję za szybką odpowiedź

  81. Witam!
    Pani doktor czyli mogę stawiać bańki już w pierwszy dzień infekcji kiedy syn ma katar i suchy kaszel? Czy jednak poczekać parę dni ? Proszę o odpowiedź

  82. Pani Katarzyno!
    Bańk można stawiać już przy pierwszych objawach infekcji. Zwiększa to szanse organizmu na niedopuszczenie do rozwoju pełnoobjawowej choroby.
    Jeśli chodzi o ból głowy, to przy infekcjach jest on częstym objawem i rzeczywiście warto wtedy podać lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy jakim jest ibuprofen, gdyż osoba chora poczuje się po nim znacznie lepiej fizycznie. Wtedy spokojnie można postawić bańki.
    Pozdrawiam!

  83. Nurtuje mnie jeszcze temat stawiania baniek przy infekcjach wirusowych bądź bakteryjnych. Mianowicie czy banki powinnam stawiać gdy tylko zauważe u dziecka pierwsze objawy choroby np. stan podgorączkowy, ból gardła, katar itp. czy czekać parę dni do rozwinięcia się choroby i wtedy postawić bańki? Proszę o odpowiedź.

  84. Witam.
    Pani doktor mój syn ma 4 lata od rana skarży się na ból gardła i głowy podejrzewam że to coś wirusowego. Ma od rana stan podgorączkowy sięgający do 37.5. wieczorem postawiłam mu bańki. Czy dobrze zrobiłam ? Niepokoi mnie ten ból głowy. Zastanawiam się czy najpierw nie powinnam podać mu nurofenu przeciwbólowego a potem bańki.

  85. Zaniepokojony Tato!
    Nie pisze Pan ile Synek ma lat i od kiedy ma rozpoznaną dychawicę czyli astmę oskrzelową. W przypadku dziecka, a już w szczególności chorującego na astmę, bańki można postawić tylko za zgodą lekarza, po uprzednim zbadaniu małego pacjenta. Jeśli zabieg jest wykonany w momencie gdy mamy do czynienia ze skurczem oskrzeli, może to wywołać lub nasilić duszność.
    Stawianie baniek z przodu klatki piersiowej nie jest błędem, ale zazwyczaj nie przynosi spodziewanego efektu, gdyż, szczególnie u osób szczupłych, nad żebrami jest znikoma ilość tkanki podskórnej i nie dochodzi do prawidłowego zassania.
    Pozdrawiam!

  86. Pani Elu!
    Trudno będzie mi w kilku zdaniach odpowiedzieć na Pani pytanie. Najkrócej mogę jedynie stwierdzić, że bezpośrednio po porodzie dochodzi w organiźmie kobiety do ogromnych zmian, głównie natury hormonalnej, ale również zachwiana jest hemostaza. Zanim dojdzie do unormowania wszystkich mechanizmów, czyli około 4-6 tygodni po porodzie – jest to okres tzw. połogu- należy traktować kobietę ze szczególną ostrożnością, gdyż nigdy nie wiadomo, czy organizm zareaguje prawidłowo na zalecone leczenie. Wykonujemy wtedy tylko zabiegi i terapie, które są niezbędne dla ratowania życia i zdrowia oraz co do których mamy 100% pewność, że nie zaszkodzą pacjentce.
    Pozdrawiam!

  87. Pani Moniko!
    U 9-cio miesięcznego dziecka można bez obaw postawić bańki, jednak byłoby dobrze gdyby robiła to osoba, która ma wprawę w stawianiu baniek u małych dzieci. Czy te zapalenia oskrzeli zawsze wiązały się z infekcją? Czy dziecko gorączkowało? Czy miało kontakt z osobami chorymi? Może warto byłoby zrobić badania laboratoryjne: morfologię z rozmazem i CRP. U niemowląt najczęściej infekcje wywołują wirusy, a ich nie leczy się antybiotykami. Czy Synek nie jest alergikiem? Jeśli etiologia tych zapaleń oskrzeli jest infekcyjna, to warto podnieść odporność dziecka stawiając mu bańki 1x w tygodniu przez 3-4 tygodnie.
    Pozdrawiam!

  88. Dzień dobry pani doktor jako laik w tych sprawach mam następujące pytanie u syna stwierdzono dychawica oskrzelowa i zapalenie krtani Został oddany pod opiekę babci niestety po jego powrocie okazało się że babcia wedle własnego uznania postawiła mu bańki zarówno z przodu jak i z tyłu na plecach dziecko o wiele bardziej kaszle pytanie moje zatem czy przy tak zdiagnozowany chorobie wskazane było stawianie baniek i Trzy banki powinno stawiać się z przodu klatki piersiowej

  89. Pani Doktor , bardzo dziękuję za odpowiedź. Nie wiem czy mogę dopytać o rzecz , która mnie bardzo zainteresowała – dlaczego stawianie baniek może
    spowodować krwotok lub złe gojenie rany. Interesuje mnie ten mechanizm . Z góry dziękuję za odpowiedź. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

  90. Dzień dobry Pani doktor,
    Temat co prawda powracający, ale wolę dopytać. Mam 9-cio miesięcznego syna, który dwa tygodnie temu chorował na zapalenie oskrzeli. 9 dni temu zakończyliśmy leczenie antybiotykiem. Od 3 dni jego stan zaczął się pogarszac. W poz Pani doktor stwierdziła że to resztki flegmy niemniej kaszel dziecka nie dawał mi spokoju. Wczoraj wieczorem przyjęła mnie na prywatną konsultacje lekarz która leczy homeopatią ale po zbadaniu stwierdziła że ilość flegmy i kaszel jest na tyle mocny że homeopatia nie da sobie rady i musi dać antybiotyk (kolejny! Już trzeci u mojego dziewieciomiesieczniaka) boję się że jego organizm będzie strasznie wyjalowiony a odporność fatalna. Podczas wizyty w poz usłyszałam że gdyby syn miał rok to można by było postawić banki ale ze 9 miesięcy to jeszcze mało. Dodam że syn waży 10,5 kg, ma już bogata dietę, zaczyna chodzić. Co robić?

  91. Pani Elu!
    W tak wczesnej fazie połogu nie powinno się stawiać baniek ze względu na ryzyko krwotoku z dróg rodnych, a jeśli poród odbył się poprzez cięcie cesarskie, to istnieje ryzyko nieprawidłowego gojenia się rany i ewentualnego rozejścia się szwów. Należy poczekać do końca połogu tj 4-6 tygodni po porodzie.
    Jeśli zapalenie oskrzeli ma etiologię wirusową powinno ustąpić samoistnie, jeśli bakteryjną konieczne będzie podanie antybiotyku. Matce karmiącej bez obaw można podać amoxycinę w dawce 3×1,0g.
    Proszę pamiętać, że tak naprawdę istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do karmienia piersią przy jednoczesnym zażywaniu leków, jeśli zachodzi konieczność leczenia matki.
    Pozdrawiam!

  92. Chciałam dopytać czy w połogu
    można stawiać bańki czy są tez jakieś przeciwwskazania a jeśli tak to kiedy i dlaczego nie można ich stosować ? Dziękuję za informację. Pozdrawiam.

  93. Witam. Moja bliska osoba ma zapalenie oskrzeli -są zmiany osłuchowe. Juz nie gorączkuje ,czuje się już dobrze. Odkrztuszanie żółtą wydzieliną. Lekarz boi się zapisać antybiotyk ponieważ karmi piersią. Jest to 8 doba połogu. Miała cięcie cesarskie -bez komplikacji czy krwotoku. Nie ma anemii. Czy można postawić bańki? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  94. Pani Kingo!
    Pierwsza Pani Doktor zdecydowanie miała rację. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, po 5 miesiącu ciąży można spokojnie stawiać bańki na plecach. Może pani o tym przeczytać na blogu – pisałam na ten temat w spotkaniu 3: „Stawianie baniek u kobiet w ciąży”.
    Nie wiem co miała na myśli inna Pani Doktor mówiąc, że przy zapaleniu oskrzeli nie ma to sensu. Jak najbardziej ma sens – pomoże w walce z bieżącą chorobą i poprawi odporność na przyszłość.
    Pozdrawiam!

  95. jestem w 6 miesiącu ciąży mam zapalenie oskrzeli. Czy mogę postawić sobie na plecach bańki? Jedna pani doktor powiedziała, że jak najbardzej na 10 minut w ozycji stojącej pochylonej i podpartej, inna pani doktor powiedziała, że przy zapaleniu oskrzeli to i tak nie ma sensu.

  96. Pani Doroto!
    Odpowiedź na swoje pytanie ma Pani w tekście, który napisałam powyżej!
    RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, która jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek.
    Nigdy nie jesteśmy pewni jaka będzie odpowiedź chorego organizmu na nieswoistą immunoterapię jaką jest leczenie bańkami.
    Pozdrawiam !

  97. Pani doktor. Czy przy reumatologicznym zapaleniu stawow mozna stawiac banki.Glownie chodzi mi a postawienie ich na kregoslupie,gdyz mam bole.Z gory dziekuje.

  98. Pani Olu!
    Krztusiec jest chorobą bakteryjną, która spotykana jest obecnie coraz częściej u starszych dzieci i młodzieży, chociaż obowiązkowymi szczepieniami przeciw tej chorobie objęte są wszystkie dzieci do 5 roku życia. Ponieważ szczepienia dotyczą tylko małych dzieci, u starszych odporność zaczyna wygasać.
    Samą chorobę rozpoznaje się dość łatwo po bardzo charakterystycznym, niezwykle męczącym kaszlu i leczy się antybiotykiem klarytromycyną. Niestety toksyny wydzielane przez bakterie pozostają w organizmie bardzo długo i powodują przewlekanie się kaszlu nawet do kilku miesięcy. Wtedy najlepiej sprawdzają sięc leki przeciwkaszlowe.
    Myślę, że kilkukrotne postawienie baniek w trakcie choroby powinno pomóc w szybszym powrocie do zdrowia poprzez ogólne podniesienie odporności organizmu.

    Pozdrawiam!

  99. Pani Agnieszko! Jeśli często zapada Pani na różne infekcje, stawianie baniek 2x w tygodniu przez 6-7 tygodni sposobem klasycznym na plecach, zdecydowanie podniesie odporność. W czasie choroby zazwyczaj nie ma konieczności przerywania terapii, ale w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

    Pozdrawiam!

  100. Witam serdeczne chciałam zapytać czy dobrze jest postawić bańki na angine? Dws miesiące temu przeszłam zapalenie oskrzeli. Wciąż dopada mnie jakas infekcja katar. Czy postawienie baniek wzmocni moją odporność? Pozdrawiam

  101. Panie Darku!
    Jeśli blizny na Pana skórze nie są świeże, ale są pozostałością po zmianach trądzikowych sprzed 15 lat i nie zmieniły od długiego czasu swojego wyglądu, to nie ma konieczności specjalnego omijania tych miejsc przy stawianiu baniek.

    Pozdrawiam!

  102. Pani Inko!
    Cieszę się bardzo, że ma Pani tak dobre doświadczenia z bańkami.
    Nie zalecamy stawiania baniek przy wysokiej temperaturze dlatego, że nigdy nie wiemy jak na ten zabieg zareaguje organizm danego pacjenta.
    Państwa Syn zareagował akurat spadkiem temperatury. Boimy się jednak wzrostu temperatury po postawieniu baniek, dlatego lepiej obniżyć ją innymi, dostępnymi metodami przynajmniej do 38 st.C. Potem możemy spokojnie stawiać choremu bańki.

    Pozdrawiam!

  103. Witam
    Mam pytanie odnośnie stawiania baniek na blizny potrądzikowe. Na skórze pleców głównie na ramionach mam blizny po trądziku – są dosyć głębokie – bardzo przypominają rozstępy. Są to blizny sprzed około 15 lat. Czy można stosować bańki na zmienioną w ten sposób skórę?

    Dziękuję za odpowiedź

  104. Bezgranicznie „wierze” w banki. Troche nie zgadam sie z tym , ze nie mozna choremu stawiac baniek, w czasie wysokiej temp ….20 lat temu banki uratowaly mojemu synowi zycie. Byl wtedy dzieckiem..ok. 11 lat… Rano obudzil sie juz chory, .( podniesiona temp. czerwone gardlo, i oblozone nalotem migdaly) , i nie poszedl do szkoly. Po poludniu udalismy sie z nim do pediatry w uniwersyteckim szpitalu.. Zostal osluchany, i dostal tam jakies przeciwzapalne leki ,(chyba Tylenol, nie pamietam juz).. i wzieto mu z gardla wymaz, zeby zrobic antybiogram. Weczorem pomimo zaaplikowanych lekow, i dodatkowych zimnych kompresow na czolo, to zaczela mu niebezpiecznie szybko rosnac temperatura. Bardzo tez zmienil sie jego ogolny wyglad. Widac bylo, ze syn jest ciezko chory, tak , jak nigdy dotad… Bardzo zle sie czul, i nie mogl oddychac. Byl takze bardzo niespokojny , i nie mogl ulezec w lozku….W pewnym momencie zwlokl sie na podloge, i wyszeptal „mamusiu umieram”…..Bylo przed polnoca…Wpadlismy z mezem w panike, Zaczelismy go ubierac zeby szybko zawiezc do szpitala….Nagle dostalam olsnienia, i przypomnialam sobie o zapomnianych bankach, ktore mama wlozyla mi przed wyjazdem do walizki, i ktore mi bardzo pomogly , gdy ja bylam dzieckiem…. ( Musze tu dodac, ze mieszkamy w USA)… …i krzyknelam do meza …Postawmy mu banki ! Z jakichs powodow w tamtym momencie wierzylam, ze tylko banki moga mu pomoc…Po 15 min. od postawienia baniek syn poczul sie juz lepiej…Uspokoil sie, i mogl oddychac…Temp. spadla ponizej 40 stopni…i zaczela sie dalej obnizac …Syn spal spokojnie az do rana..Nastepnego dnia pojechalismy z nim do szpitala…. Po zrobieniu przeswietlenia okazalo sie , ze ma zmiane o srednicy 1cm w lewym plucu… Troche bylo konsternacji, gdy wszyscy tam zobaczyli te fioletowe kolka na jego plecach ….i musielismy wyjasniac, co to, i skad sie wzielo…..No coz…. najwazniejsze , ze pomoglo…. Ja wierze, ze banki uratowaly mu zycie… Kto wie , czy gdybysmy zawiezli go w nocy, do szpitala, to nie umarlby tam….Tyle dzieci dziennie umiera w szpitalach….

  105. Pani Gabi!
    Szczepienie nie jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek.
    W dniu szczepienia można darować dziecku stawianie baniek ze względu na stres jaki przeżyło, ale w następnych dniach można spokojnie postawić bańki.

    Pozdrawiam!

  106. Pani Doktor czy można postawić 5-letniemu dziecku bańki ogniowe zaraz po szczepieniu – dzień, dwa , syn był szczepiony w przychodni szczepionką na Heine Medina i zaraz dostał okropnego kataru, dodam że choruje mi bez przerwy od 3 lat ( odkąd zaczął chodzić do przedszkola) co chwile ma zapalenia gardła,migdałków ( 3 razy anginy) zapalenia oskrzeli ,była też już ospa i szkarlatyna, dostaje antybiotyki, ale ostatnio ratujemy się bańkami ( miał już stawiane 2 razy w ciągu miesiąca) i jak na razie przyniosły pozytywny skutek.

  107. Pani Agato!
    ENTitis jest doustnym preparatem probiotycznym zawierającym dobroczynny szczep Streptococcus salivarius K12, produkujący substancje, które hamują wzrost bakterii odpowiedzialnych za infekcje nosa, ucha i gardła.
    Podawanie tego preparatu, absolutnie nie wyklucza jednoczesnego leczenia bańkami.
    Wręcz przeciwnie – taka terapia skojarzona może być bardzo korzystna.

    Pozdrawiam!

  108. Pani Agato!
    Dna moczanowa jest chorobą przewlekła związaną z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego, patologicznym wzrostem jego stężenia we krwi, co sprzyja wytrącaniu się kryształów moczanu sodu w płynie stawowym oraz innych tkankach i narządach.
    Dna moczanowa nie jest chorobą autoimmunologiczną i absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek, pod warunkiem, że jest prawidłowo leczona farmakologicznie.

    Pozdrawiam!

  109. Czy podczas stosowania kuracji uodparniającej można sosować tabletki do ssania entitis?

  110. Pani Elu!
    Korzystniej jest poczekać na naturalny spadek temperatury poniżej 38 st.C, ale nie jest błędem postawienie baniek po obniżeniu gorączki środkami farmakologicznymi, szczególnie gdy stany gorączkowe utrzymują się kilka dni i nawracają.

    Pozdrawiam!

  111. Czy z postawieniem baniek trzeba czekać aż temp. spadnie w naturalny sposób do 38 st.C czy można podać coś na spadek temp i wtedy postawić

  112. Pani Mirko!
    Nowotwór GIST jet nowotworem potencjalnie złośliwym, a stopień jego agresywności biologicznej ocenia się na podstawie badania histo-patologicznego oraz jego wielkości i lokalizacji. Pomimo, że w chwili obecnej wszystkie wyniki Pani Męża są w normie, nie zalecałabym stawiania baniek przed upływem 3 lat od zabiegu operacyjnego.

    Pozdawiam!

  113. Pani Mario

    Mąż w pażdzierniku miał zoperowany nowotwór GIST na jelicie cienkim. Wszystko jest OK. Wyniki są dobre. Od czterech tygodni ma kaszel. Mam pytanie czy mogę mężowi postawić bańki?
    pozdrawiam, Mirka

  114. Pani Olgusiu!
    Przyznam, że zadane przez Panią pytanie nie jest dla mnie jednoznaczne: czy Pani chce stawiać bańki dziecku czy sobie? Jeśli dziecku, to jest ono stanowczo za małe, do wykonania tego zabiegu bez konsultacji z doświadczonym lekarzem.
    Jeśli sobie, to ani karmienie piersią, ani miesiączka nie są przeciwwskazaniami do stawiania baniek.
    W trakcie miesiączki nie należy tylko stawiać baniek na podbrzuszu.

    Pozdrawiam!

  115. Pani Beato!
    Wcześniactwo oraz torbiela nerek nie są generalnie przeciwwskazaniem do stawiania baniek. Jednak o wykonaniu tego zabiegu 6-miesięcznemu dziecku zdecydować może tylko lekarz, po uprzednim dokładnym zbadaniu go.

    Pozdrawiam!

  116. Dzien dobry mam 3 i pol miesiecznego synka karmimy sie piersia wiem, ze nie jest to przeciwwskazaniem do stawiania baniek ale mam miesisczke czy moge za tem postawic banki? Prosze o odpowiedz i bardzo dziekuje.

  117. Dzień dobry,
    Czy można postawić bańki 6 miesięcznemu wcześniakowi, wiek korygowany 4,5 miesiąca?
    Ma torbiele złożone na lewej nerce.
    Dwa tygodnie temu byliśmy w szpitalu ponieważ mały miał zapalenie płuc i oskrzeli. po tygodniowym leczeniu inhalacjami z berodualu i soli fizjologicznej było ok ale od wczoraj wieczora znowu pokasływanie.
    Pozdrawiam serdecznie

  118. Pani Moniko!
    Różne rodzaje alergii, włączając w to alergię na pleśnie, generalnie nie są przeciwwskazaniem do stawiania baniek.
    Nie pisze Pani tylko w jaki sposób alergia manifestuje się u Pani Córeczki.
    Jeśli dziecko po kontakcie z alergenem ma wysypkę skórną, to nie powinno się stawiać baniek w miejscach zmienionych chorobowo.
    Jeśli jest to alergiczny nieżyt nosa – nie ma żadnych przeciwwskazań do terapii bańkami.
    Jeśli jest to astma oskrzelowa – nie powinno się stawiać baniek w stanach spastycznych oskrzeli, dlatego przed zabiegiem dziecko powinno być zbadane przez lekarza.
    Jeśli dziecko nie ma w chwili obecnej żadnych objawów chorobowych, spokojnie można zacząć terapię uodparniającą poprzez stawianie baniek 1x w tygodniu przez 5-7 tygodni.

    Pozdrawiam!

  119. witam,

    Pani Doktor mam pytanie, czy u córki u której stwierdzono alergię na pleśń mozna stawiać bańki. Po 5,5 tygodniowej przerwie wróciła do przedszkola. Miała stwierdzone zapalenie płuc. Gorączkowała jeden dzień z temp. 40 stopni. Wybrała dwa antybiotyki i po tygodniu od zakończenia kuracji antybiotykami kaszel ustąpił. Próbuję znależć jakiś sposób na uodpornienie jej, ale szczepionka Ribom….chyba się nie spisała. Proszę o radę i z góry dziękuję za pomoc. Monika

  120. Pani Kingo!
    Jeśli tylko taki sposób stawiania baniek pomógł, to znaczy, że z powodzeniem może Pani go stosować.

    Pozdrawiam!

  121. Pani Adrianno!
    Wole Haschimoto jest jak wiadomo chorobą autoimmunologiczną, dlatego nie ryzykowałabym stawiania baniek w czasie jej zaostrzenia. Proszę wykonać badania przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Jeśli ich miano jest bardzo wysokie, to leczenie bodźcowe układu immunologicznego poprzez stawianie baniek, jest przeciwwskazane.
    Natomiast niskie miano tych p/ciał, wskazujące na remisję choroby, może być przepustką do leczenia bańkami.

    Pozdrawiam! .

  122. miało być „pocę się” a nie „porę się”.
    Pani doktor.. naprawdę czuję efekty. Tak jakby kamień zszedł że środka czoładosłownie po 10 minutach. Zastanawiam się teraz nad postawieniem baniek na kości policzkowej.

  123. Dziś postawiłam sobie 3 bańki ogniowe na czole z powodu koszmarnego bólu głowy od zatok. Już w trakcie, jak bańka zassała skórę poczułam ulgę. Wcześniej jak stawiałam tylko na kark i plecy nie było efektu. Po bokach czoła są normalne szaroczerwone ślady po bańkach. Natomiast na środku czoła, gdzie skórę zassało baaardzo! mocno okrągłego śladu po bańce nie ma – jest tylko centymetrowy mocno czerwono siny ślad. Dodam, że przed postawieniem baniek środek czoła bolał najbardziej i sądziłam, że to właśnie na środku czoła będę miała okrągły ślad.. Od 5 godzin leżę i porę się, a bólu głowy, który dokuczał od dwóch tygodni nie ma. 🙂 Polecam bańki na czoło.

  124. Pani doktor, nie wiem, jak mam postąpić. Lekarz neurolog zlecił mi stawianie baniek. Ją choruję na hashimoto, o czym lekarz wiedział i na moje pytanie czy mogę mieć bańki, powiedział, że nie widzi przeciwwskazań. Co zatem powinnam zrobić? Z góry dziękuje za odpowiedź.

  125. Pani! Anonim!
    Jeśli zabieg stawiania baniek wykonywał lekarz, na pewno wziął pod uwagę morfologię znamion barwnikowych – nie wszystkie znamiona są obarczone możliwością zezłośliwienia.
    Jeśli zaś chodzi o leczenie nadciśnienia u 17-latka, to mam nadzieję, że wcześniej wykonane były wszystkie badania, pozwalające wykluczyć możliwe przyczyny tej choroby. Proszę pamiętać, że u dzieci i młodzieży, w przeciwieństwie do osób w wieku średnim i starszym, jesteśmy w stanie, w większości przypadków znaleźć przyczynę nadciśnienia (np. choroby nerek, zaburzenia hormonalne, choroby serca itd)

    Pozdrawiam!

  126. Witam,

    Moj 17-letni syn zostal wczoraj poddany zabiegowi stawiania baniek w legalnym gabinecie, u pani doktor nauk medycznych , w zwazku z lekkim nadcisnieniem . Plecy juz wczoraj byly bordowe,,,jednak niepokoi mnie bardzo fakt, ze banki byly stawiane w miejscach, gdzie syn ma znamiona barwnikowe. .., boje sie, zeby cos zlego sie z tego nie zrodzilo…, Podczas zabiegu zwracalam uwage pani doktor, ze syn ma sporo znamion/pieprzykow, jednak lekarka niebardzo sie tym widac przejela…Czy powinnam sie marwtic?

  127. Pani Mario!
    Ponieważ pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest chorobą o etiologii autoimmunologicznej, stawianie baniek u osób cierpiących na to schorzenie jest przeciwwskazane.

    Pozdrawiam!

  128. Witam Pani Doktor, mam pytanie – czy mogę postawić bańki mężowi, który jest przeziębiony, ma katar, temperaturę 38.0-38.5 stopnia. Mąż leczy się od ponad roku na przewlekłe stwardniejące zapalenie dróg żółciowych.
    Pozdrawiam.

  129. Witam Pani Doktor, mam pytanie – czy mogę postawić bańki mężowi, który jest przeziębiony, ma katar, temperaturę 38.0-38.5 stopnia. Mąż leczy się od ponad roku na przewlekłe stwardniejące zapalenie dróg żółciowych.
    Pozdrawiam.

  130. Pani Moniko!
    W połogu, szczególnie gdy miała pani duży ubytek krwi w czasie porodu, stawianie baniek jest przeciwwskazane – wynaczynienie krwi może chwilowo pogłębić anemię.
    Nie pisze Pani dlaczego chce Pani podnieść odporność.
    Radziłabym poczekać do końca połogu (6 tygodni po porodzie) i sprawdzić czy organizm poradził sobie już z tak dużym ubytkiem krwi: należy wziąć pod uwagę nie tylko poziom hemoglobiny (bo rozumiem, że to miała Pani na myśli pisząc o morfologii), ale również wielkość krwinki czerwonej i średnią zawartość hemoglobiny w krwince oraz poziom żelaza we krwi.

    Pozdrawiam!

  131. Witam serdecznie! jestem w 4 tyg. połogu bardzo jestem osłabiona, po porodzie miałam prztaczana krew bo morfologia 4,9, dzis morfologia 11,9 czy mogę mieć postawione banki aby podnies swoja odpornosc?

  132. Pani Violu!
    Jeśli Córka ma aż tak bolesne miesiączki, powinna pani udać się z nią przede wszystkim do ginekologa. Wiem, że dla 14-letniej dziewczynki badanie ginekologiczne jest ogromnym stresem, ale można znaleźć ginekologa – kobietę specjalizującą się w leczeniu młodych dziewcząt. Takie badanie odbywa się zupełnie inaczej niż u dorosłej kobiety.
    Jeśli okaże się, że bolesne miesiączkowanie u Pani Córki nie jest związane z żadną patologią, można wykonać serię stawiania baniek 2 x w tygodniu przez 5-6 tygodni w miejscach akupunkturowych GRP 4 i Ż 29 (dokładne umiejscowienie tych punktów znajduję się w instrukcji stosowania baniek bezogniowych dostępnej do pobrania na stronie głównej MedPlus). Proszę nie stawiać baniek w tych miejscach w czasie miesiączki, gdyż może to nasilić krwawienie.

    Pozdrawiam!

  133. Witam !
    Moja 14 letnia córka od roku miesiączkuje, i co miesiąc przeżywa męki ( z bólu zdarzyły się już wymioty i omdlenia)w tych dniach termofor staje się jej jedyną ulgą ale i to nie na długo. Jak najdłużej starałam się unikać podawania środków przeciwbólowych ale niestety :(( Rozkurczająca NOSPA forte to ulga na 2-3 godz i powrót bólu.Dotarło do mnie ze stawianie baniek jest pomocne w łagodzeniu bóli miesiączkowych, czy to prawda a jeśli tak to w jakich miejscach należy je stawiać i czy czas przed lub po okresie jest ważny.

    Pozdrawiam !

  134. Pani Maju!
    Jeśli doświadczony pediatra zleca małemu dziecku postawienie baniek, to na pewno wie co robi.
    Niemowlęciu, które tak często choruje, zabieg ten może zdecydowanie pomóc, szczególnie, że kilkumiesięczne dzieci zapadają najczęściej na infekcje wirusowe, które nie wymagają stosowania antybiotyków.

    Pozdrawiam!

  135. Witam, Pani doktor moja 5 miesięczna córeczka jest chora kaszle, kicha ma katar, 3 tygodnie temu było podobnie tylko kaszlała szczekającą i dostała od naszej pediatry antybiotyk sumamed i inhalacje sól fizjologiczna +pulmicort. Po 5 dniach stosowania antybiotyku wyzdrowiała, minęło około 2 tygodnie i znów to samo, przy czym w ogóle nie gorączkuje. Udaliśmy się do innego pediatry i tym razem pan doktor zalecił postawienie baniek, wszystko było by dobrze ale kiedy poszłam kupić bańki w aptece pan magister stwierdził, że takim małym dzieciom nie stawia się baniek był w szoku, że lekarz to zlecił, bardzo mnie to zaniepokoiło i nie wiem czy stawiać mojej córci bańki czy nie ?? Proszę o pomoc

  136. Pani Emilio!
    Ponieważ na to pytanie kilkakrotne udzielałam już odpowiedzi, muszę mocno i wyraźnie podkreślić, że:
    KARMIENIE PIERSIĄ NIE JEST PRZECIWWSKAZANIEM DO STAWIANIA BANIEK MATCE KARMIĄCEJ!!!
    ZABIEG TEN ABSOLUTNIE NIE POWINIEN MIEĆ NEGATYWNEGO WPŁYWU NA ILOŚĆ POKARMU!!!

    Pozdrawiam!

  137. Pani Claudio!
    Przepraszam za brak podpisu w poniższej odpowiedzi na Pani pytanie.

    Jeszcze raz pozdrawiam!

  138. Pani Claudio!
    Podejrzewam, że wszyscy macie infekcję wirusową, dlatego antybiotykoterapia była nieskuteczna. Przy tego typu chorobach, stawiając bańki osiągamy zazwyczaj bardzo dobre efekty.
    Menstruacja nie jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek.
    Podczas stosowanie jakichkolwiek leków przeciwgorączkowych (w tym ibuprofenu) również można bezpiecznie stawiać bańki, tym bardziej, że – jak Pani pisze – dziecko nie ma wysokiej gorączki. Proszę jedynie poczekać z wykonaniem zabiegu, aż po podaniu leku ustąpi ból głowy.

    Pozdrawiam!

  139. Mam dwa pytania.
    Mam przewlekły, suchy , napadowy kaszel wraz z dziecmi przez okolo 2 tygodni. Dzieci osłuchowo w porządku, antybiotykoterapia nic nie dała w przypadku dzieci. Ja nie byłam jeszcze u lekarza.
    Pierwsze pytanie:
    Czy mogę postawić sobie bańki podczas menstruacji????

    Drugie pytanie:

    Czy można postawic dziecku bańki po podaniu ibuprofenu? ( dziecko miało silny ból glowy, gorączka 37, 8)

  140. Pani Elu!
    Jeśli przy tym zapaleniu oskrzeli nie ma Pani duszności oraz osłuchowych zmian świadczących o obturacji oskrzeli, to nie ma przeciwwskazań do postawienia baniek. Uważam jednak, że decyzję o możliwości wykonania tego zabiegu u Pani powinien podjąć lekarz, który Panią badał.

    Pozdrawiam!

  141. Witam.
    Choruję na astmę oskrzelową . |Teraz mam zapalenie oskrzeli, jeden antybiotyk ( 5 dni )nie pomógł i dziś dostałam kolejny. Dopiero po powrocie do domu przypomniałam sobie o bańkach. Czy można mi postawić. Bardzo proszę o pomoc.

    pozdrawiam

    Ela

  142. Do Anonim!
    Stawianie baniek w czasie karmienia piersią jest absolutnie bezpieczne i nie powinno mieć negatywnego wpływu na ilość pokarmu.

    Pozdrawiam!

  143. Witam! Widziałam, że już ktoś o to pytał, jednak nie mogę znaleźć odpowiedzi. Otóż, czy stawianie baniek jest bezpieczne podczas karmienia piersią dla maluszka i czy może wpłynąć na ilość pokarmu?
    Pozdrawiam

  144. Pani Beato!
    Niestety ten sposób leczenia migreny tzn. poprzez stawianie baniek na czole, nie jest mi znany. Nie spotkałam się też z tym nigdy w dostępnych mi publikacjach.
    Migrena jest chorobą, w której dochodzi do nagłego rozszerzenia naczyń mózgowych oraz zwiększonej przepuszczalności ich ścian, z następowym bólem głowy. Zjawisko to jest wywoływane i zależne od wielu różnych czynników np. emocji, wysiłku fizycznego, diety, u kobiet od fazy cyklu menstruacyjnego i często całkowicie ustępuje po menopauzie.
    Obawiam się, że u osoby, o której Pani pisze zadziałał bardziej czynnik psychologiczny. Jak powszechnie wiadomo placebo również działa leczniczo u kilku procent ludzi.
    Natomiast w leczeniu bólów głowy i migreny polecałabym masaż bańkami mięśni szyi i karku, w sposób opisany w instrukcji.

    Pozdrawiam!

  145. Pani Ewo!
    Oczywiście, że można stawiać bańki na kręgosłupie. W instrukcji są dokładnie opisane wszystkie punkty akupunkturowe, w których stawiamy bańki na kręgosłupie piersiowym i krzyżowo-lędźwiowym.
    Myślę,że zdumienie laików wynika z niewiedzy. Każdy, kto leczył się np. w Poradni Leczenia Bólu, która funkcjonuje w prawie każdym, niewielkim nawet mieście, zna ten sposób zastosowania baniek.
    Tzw. przepukliny kręgosłupa nie są przeciwwskazaniem do stawiania baniek, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, co w tym wypadku jest bardzo korzystne.

    Pozdrawiam!

  146. Słyszałam od znajomej, że jej mama cierpiała wiele lat na ostre migreny. Od kiedy ktoś postawił jej cztery bańki na czole, migreny bezpowrotnie minęły, to było wiele lat temu. Jaki byłby Pani komentarz w tej sprawie? Czy jeśli bańki z czoła nie odpadają, można próbować w ten sposób leczyć migrenę? Jeśli tak, czy zna pani mechanizm wyleczenia migreny bańkami?

  147. Pani Izabelo, usłyszałam od znajomej, że jej mama cierpiała wiele lat na ostre migreny. Od kiedy ktoś postawił jej cztery bańki na czole, migreny bezpowrotnie minęły, to było wiele lat temu. Jaki byłby Pani komentarz w tej sprawie? Czy jeśli bańki z czoła nie odpadają, można próbować w ten sposób leczyć migrenę? Jeśli tak, czy zna pani mechanizm wyleczenia migreny bańkami?

  148. Dzień dobry , proszę o odpowiedź na pytanie czy bańki próżniowe można stawiać na kręgosłupie , np. przy bólach lędźwiowych lub bólu karku ? Od 5 lat stosuje takie bańki , nigdy nic mi się nie stała ale gdy komuś mówię , że postawiłam bańki na kręgosłup , zdumienie nie ma końca . Czy mogę sobie zaszkodzić ? w instrukcji jest podane ,że można stawiać na tzw. wrota życia , a to sam środek kręgosłupa lędźwiowego. Jeszcze jedno co mnie zastanawiam , mam przepukliny kręgosłupa , czy to coś zmienia ? Każdy zabieg przynosi mi ulgę i choć głową mogę kręcić. Dziękuję 🙂

  149. Pani Ireno!
    Stawianie baniek na twarzy jest absolutnie przeciwwskazane. Nie można stawiać baniek w okolicy nosa, oczu i ust przede wszystkim dlatego, że te narządy są zaopatrzone w bardzo delikatne i kruche naczynia krwionośne i można wywołać w ten sposób krwotok.
    W leczeniu zapalenia zatok polecam przede wszystkim terapię konwencjonalną, stosowaną przez laryngologów m.in. intensywne płukanie przewodów nosowych, by nie dopuścić do zalegania ropnego kataru.
    Jeśli stan ostry przejdzie w przewlekłe zapalenie zatok, można spróbować podnieść ogólną odporność organizmu, tak aby skutecznie zaczął walczyć z chorobą, stawiając bańki w sposób klasyczny – na plecach – 1 lub 2 razy w tygodniu, przez kilka tygodni.

    Pozdrawiam!

  150. Pani Doktor,
    chcialabym prosic o informacje czy banki a raczej bankę mozna przystawic sobie na policzek w miejscu gdzie sa zatoki. Moja sasiadka przystawila sobie banke do czola bo ja bardzo bolala glowa i bardzo jej to pomoglo. Ja mam problemy z zatokami, tak sadze, bo ciagle mniej lub bardziej mam rozsadzajacy bol u nasay nosa i w policzkach pod oczami, poza tym ciagle mam jakies ciagle śluzy, czasami ropne, szczegol rano, zatkany nos itp. Jest to bardzo uciazliwe i jestm zdeterminowana zeby jakos sobie pomoc. Podobno pijawki tez sa dobre. Moze Pani cos wien tez na ten temat? Dziekuje z gory za rade. Irena

  151. Pani Martyno!
    Nie stawiamy baniek na głowie, gdyż tkanka podskórna jest tam znikoma, a skóra leży prawie bezpośrednio na kości i zabieg będzie nieefektywny – bańka natychmiast odpadnie.
    Proponuję postawić bańki w sposób klasyczny na plecach, co spowoduje pobudzenie całego systemu odpornościowego organizmu i szybszy powrót do zdrowia.

    Pozdrawiam i przepraszam za brak podpisu w poprzednim komentarzu!

  152. Pani Martyno!
    Nie stawiamy baniek na głowie, gdyż tkanka podskórna jest tam znikoma, a skóra leży prawie bezpośrednio na kości i zabieg będzie nieefektywny – bańka natychmiast odpadnie.
    Proponuję postawić bańki w sposób klasyczny na plecach, co spowoduje pobudzenie całego systemu odpornościowego organizmu i szybszy powrót do zdrowia.

    Pozdrawiam!

  153. witam serdecznie
    mam zapalenie zatok,biore antybiotyk, chciałam sie dowiedziec czy moge postawic jedna banke na czoło zaraz pod brwia,gdyz boli mnie jedna strona głowy,jesli nie to gdize moge bezpiecznie postawic banki.

  154. Pani Aniu!
    Czy u Pani Syna dziwne uczucie, dotyczące głowy po urazie, występuje nadal? Jeśli tak, to doradzałabym jednak wizytę u neurologa i wykonanie tomografii komputerowej głowy.
    Jeśli uczucie to minęło szybko i nie powraca, a Pani syn w chwili obecnej nie odczuwa żadnych skutków doznanego tydzień temu urazu, można spokojnie postawić mu bańki jako terapię tzw. przeziębienia.

    Pozdrawiam!

  155. Witam Pani Doktor. Zdaje się, że w tym towarzystwie mój syn to oldboy. Ale mam pytanie. Czy w tydzień po urazie głowy, bez żadnych typowych neurologicznych objawów, za to z uczuciem „opuchnięcia głowy od środka, (nie zostały zrobione żadne badania poza rtg głowy – nie było wskazań), można 16-latkowi postawić bańki przy zwykłym przeziębieniu – ból gardła, zaczerwienione, katar? Zawsze dobrze reaguje i szybko staje na nogi, ale teraz mam opory.
    Pozdrawiam

  156. Pani Marzeno!
    Jeśli Pani dziecko choruje na cukrzycę typu 1, to nie radziłabym mu stawiać baniek. Cukrzyca typu pierwszego, jak pisałam już w komentarzu 23 do tego spotkania, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Ponieważ istotą leczenia bańkami jest nieswoista ingerencja w układ immunologiczny, nigdy do końca nie wiadomo jak zareaguje organizm, który ma tendencję do nieprawidłowych reakcji w zakresie tego układu.

    Pozdrawiam!

  157. Droga Pani doktor ,przeczytalam że cukrzyca t1 jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek.Muszę 🙂 wiedzieć dlaczego,bo stawiam swemu dziecku często i chcę wiedzieć czy nie narobiłam szkody.Dziękuję z góry za odpowiedź.

  158. Droga Pani doktor ,przeczytalam że cukrzyca t1 jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek.Muszę 🙂 wiedzieć dlaczego,bo stawiam swemu dziecku często i chcę wiedzieć czy nie narobiłam szkody.Diękuję z góry za odpowiedź.

  159. Mamo Antka!
    U Pani Synka najbezpieczniej będzie postawić bańki bezpośrednio po chorobie, gdy nie ma już zmian osłuchowych o charakterze spastycznym, a następnie stawiać je raz w tygodniu przez kilka tygodni.
    Oczywiście najlepsze dla małego dziecka będą bańki bezogniowe. Jeśli boi się Pani postawić je samodzielnie wg instrukcji, to radzę poprosić o pomoc doświadczoną pielęgniarkę.
    Leki przeciwastmatyczne powinny być podawane cały czas w takcie kuracji bańkami.

    Pozdrawiam!

  160. Witam. Pani doktor, stawianie baniek jest dla mnie tylko odległym wspomnieniem z dzieciństwa, kiedy chorowałam na astmę, której objawy ustąpiły jak tylko poszłam do szkoły. Teraz jestem mamą 1,5 rocznego Antka, który średnia raz na 2 miesiące choruje na zapalenie oskrzeli i jest stale leczony na astmę. Kiedy jest najlepszy moment na postawienie baniek i gdzie mogę poszukać kogoś, kto zrobi to profesjonalnie i bez krzywdy dal mojego dziecka.
    Z góry dziękuję za odpowiedz.
    Pozdrawiam

  161. Pani Mario!
    Biorąc pod uwagę choroby przewlekłe na jakie cierpi Pani Mama, nie powinna Ona w ogóle mieć stawianych baniek.
    Ponieważ od Pani zapytania minęło już kilka dni, mam nadzieję, że skontaktowała się Pani z lekarzem rodzinnym, bo stan Pani Mamy zdecydowanie wymaga bezpośredniej interwencji lekarskiej.

    Pozdrawiam!

  162. Pani doktor bardzo prosze o rade mama miała objawy tak jak przedgrypą katar i zaczela pokaszlewac Choruje na reumatoidalne zapalenie stawów i astme siostra wczoraj postawila mamie banki ogniowe a dziś ma dusznośi bardzo ciężko oddycha i nie widac poprawy Co pani mi poradzi

  163. Pani doktor bardzo prosze o rade mama miała objawy tak jak przedgrypą katar i zaczela pokaszlewac Choruje na reumatoidalne zapalenie stawów i astme siostra wczoraj postawila mamie banki ogniowe a dziś ma dusznośi bardzo ciężko oddycha i nie widac poprawy Co pani mi poradzi

  164. Pani Doktor, być może potarzam niepotrzebnie pytanie dotyczące przeciwwskazań odnośnie stawiania baniek, ale proszę jeszcze raz o zajęcie stanowiska. Kilka tygodni temu rozpoznano u mnie przyłuszczycę drobnoogniskową przewlekłą, jestem w trakcie leczenia, zmiany skórne ustąpiły. Jestem od wczesnego dzieciństwa podatna na infekcje, do teraz. Czy po opanowaniu zmian przyłuszczycowych, w okresie infekcji można stawiać bańki? Pozdrawiam, Małgorzata l. 55

  165. Pani Barbaro!
    W przypadku nowotworów złośliwych narządu rodnego przeciwwskazane jest stawianie baniek przed upływem 12 miesięcy od zakończonej terapii chirurgicznej, radioterapii lub chemioterapii.
    Jeśli rok temu zakończyła Pani radioterapię i badania kontrolne wskazują na to, że w chwili obecnej jest Pani wyleczona, bezpiecznie może Pani sobie stawiać bańki.

    Pozdrawiam!

  166. Pani Agnieszko!
    Na temat stawiania baniek u osób z cukrzycą pisałam w komentarzu nr 54 do tego spotkania, ale chętnie jeszcze raz przytoczę moją odpowiedź: cukrzyca typu I jest chorobą autoimmunologiczną, dlatego w tym przypadku leczenie bańkami jest przeciwwskazane.
    Natomiast cukrzyca typu 2, mająca zupełnie inny patomechanizm i nie będąca chorobą autoimmunologiczną (jest związana z zaburzeniami metabolicznymi). nie jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek.

    Pozdrawiam!

  167. Pani Doktor rok temu zakończyłam radioterapię ( rak trzonu macicy). Czy mogę sobie stawiać bańki?
    Dziękuję za odpowiedź.

  168. Pani Doktor
    Czy można stawiać bańki osobom z cukrzycą typ 1 (autoagresja)
    dziękuje za odpowiedz

  169. Pani Michalino!
    Ponieważ minęło już kilka dni od zadania przez Panią pytania, mam nadzieję, że sytuacja zdrowotna Pani synka się unormowała. Tak jak już o tym pisałam wcześniej – postawienie baniek nie jest sposobem na obniżenie gorączki. Wprost przeciwnie – zbieg ten może wywołać podwyższenie gorączki ze względu na mechanizm swojego działania.
    Bardzo trudno jest mi odpowiedzieć na pytanie : czy dziecko jest prawidłowo leczone, bez wcześniejszego jego zbadania.
    Niestety wiem z doświadczenia, że Polacy nie są zbyt zadowolenie z leczenia w Wielkiej Brytanii i Irlandii; bardzo często przylatują leczyć siebie lub dzieci w Polsce, ewentualnie w miarę możliwości korzystają z porad telefonicznych i mailowych zaprzyjaźnionych lekarzy.
    Z tego co Pani pisze może wynikać, że Synek ma genetycznie uwarunkowaną skłonność do astmy indukowanej infekcjami i powinien być diagnozowany przewlekle leczony

  170. Pani Doktor,
    Mieszkamy w Anglii.
    Moj synek ma 10 miesiecy, zarazil sie przeziebieniem od mojej starszej corki, ktora przechodzi to normalnie. W zeszly piatek zabrala go karetka dl szpitala, gdyz mial goraczke, kaszlal, mial dusznosci, wymioty. Po przeswietleniu stwierdzono zapalenie pluc. Dostaje antybiotyki, inhalator na astme (choc jej nie ma, ale ma pomoc w dusznosciach). nastepnego dnia wyszlismy do domu, gdyz dusznosci nie byly tak wielkie, swist w plucach zmalal oraz goraczka spadla. Dzisiaj w nocy (sroda – 4 dni pozniej) zawiozlam go spowrotem do szpitala gdyz nagle goraczka podniosla mu sie do 40 stopni i zaczal ciezej oddychac. Niestety odeslali nas spowrotem gdyz stwierdzili ze to normalne i nalezy dac mu paracetamol (calpol).
    Z wlasnego doswiadczenia (jak bylam mala) przechodzialam zapalenie pluc 5 razy do roku i za kazdym razem lezalam w szpitalu na antybiotykach ktore zabardzo nie pomagaly. Jedyna rzecza ktora w koncu pomogla to stawianie baniek.
    Postawilam mojemu synkowi banki wraz z mama ktora robila mi to gdy bylam mala. Po przeczytaniu Pani artykulu zwatpilam czy zrobilam dobrze. Dziecko ma goraczke (obecnie 39stopni).

    Czy moze mu to zaszkodzic???
    Co powinnam w takiej sytuacji zrobic kiedy juz nic nie dziala a goraczka wraca?

  171. Pani Marleno!
    Zdecydowanie proszę jechać w czerwcu. Nie chodzi tutaj o kąpiele w morzu, ale o zmianę klimatu i wdychanie jodu. Pod tym względem czerwiec jest na pewno lepszy od lipca czy sierpnia. Nawet gdyby pogoda była kiepska same spacery promenadą nadmorską zupełnie wystarczą.
    Jeśli Córeczka często choruje, radzę postawić jej bańki jeszcze co najmniej 2x co 7 dni.

    Pozdrawiam!

  172. Pani Doktor,
    mam pytanie odnośnie mojej 5-letniej córki, która od 5 dni bierze antybiotyk, dziś (17 maja) byłyśmy do kontroli i Pani doktor przedłużyła antybiotyk na kolejne 5 dni oraz zaleciła postawienie baniek. Córka ogólnie czuje się dobrze, nie ma gorączki, trochę pokasłuje…
    …ale tydzień temu nasz lekarz rodzinny zasugerował nam pobyt nad morzem, bo tam delikatniejsze powietrze i córci dobrze to zrobi, więc zarezerwowaliśmy i opłaciliśmy tydzień nad morzem (wyjazd za 3 tygodnie, dokładnie 6 czerwca).
    Teraz po postawieniu baniek mam wątpliwości czy nad to morze faktycznie się wybierać, po pierwsze długa droga (ok. 600km), a po drugie, oczywiście w czerwcu nie wrzucę jej do zimnego Bałtyku, ale myślałam o basenie chociaż… proszę coś doradzić czy warto pojechać już za te 3 tygodnie czy lepiej przeczekać trochę dłużej…
    Bardzo proszę o radę
    Z góry dziękuje i pozdrawiam
    Marlena

  173. Pani Małgosiu!
    Na temat stawiania baniek u chorych na padaczkę pisałam w komentarzu nr 44 do powyższego spotkania – odpowiedź na pytanie Pana Pawła.

    Pozdrawiam!

  174. Pani Anno!
    Jeśli choroba Haschimoto jest obecnie u Pani w okresie remisji, to myślę, że 2-3-krotne postawienie baniek nie powinno spowodować jej nawrotu. Nie zalecałabym jednak długotrwałej (np. 5-6 tygodniowej) kuracji uodparniającej bańkami, gdyż może się to okazać zbyt silnym pobudzeniem układu immunologicznego dla organizmu.

    Pozdrawiam!

  175. Pani doktor, czy dobrze rozumiem, że wszystkie choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniem do stawiania baniek? Choruję na chorobę Hashimoto, po ciąży spowodowała niedoczynność tarczycy, ale sytuacja jest już od wielu lat unormowana. Choruję dużo, łapię infekcje od dziecka. Endokrynolog pozwala mi na wzmacnianie odporności szczepionkami np. broncho-vaxomem, tłumacząc że mniejsza częstotliwość infekcji będzie korzystna dla stanu tarczycy pomimo drobnego ryzyka nadmiernej stymulacji układu odpornościowego. Jak jest w tym wypadku z bańkami – można je stawiać czy raczej nie należy tego robić?

  176. Pani Anno!
    Jeśli Pani mąż ma stale, tzn. przynajmniej 1x w miesiącu, kontrolowany INR i jego wartość nie przekracza 3,0 (kardiolodzy najczęściej zalecają utrzymanie poziomu INR 2,0-3,0 podczas brania leków przeciwzakrzepowych) oraz jeśli nie ma przy tym nadmiernej skłonności do krwawień (np. krwawienie z dziąseł przy myciu zębów, bardzo łatwo tworzące się siniaki), to spokojnie można postawić mu bańki. Należy jednak zachować ostrożność i podobnie jak u dzieci postawić mniejszą ilość baniek, wytworzyć niezbyt duże podciśnienie i po 5 minutach zakończyć zabieg.

    Pozdrawiam!

  177. Pani Doktor, proszę o radę. Mąż jest po operacji tętniaka aorty i zastawek serca (2 lata temu). Przyjmuje Warfin . Obecnie przechodzi leczenie antybiotykiem ( górne drogi oddechowe). Lekarz rodzinny poradził postawienie baniek. Czy to bezpieczne w tym przypadku?

  178. Pani Agato!
    Tylko cukrzyca typu 1, spotykana najczęściej u dzieci i osób młodych, jest chorobą autoimmunologiczną. W tym przypadku odradzałabym leczenie bańkami.
    Natomiast cukrzyca typu 2, mająca zupełnie inny patomechanizm, dotycząca najczęściej ludzi w wieku średnim i starszych, nie jest chorobą autoimmunologiczną. Jest związana z zaburzeniami metabolicznymi. Tym osobom można bezpiecznie stawiać bańki.

    Pozdrawiam!

  179. Pani Anno!
    Po raz kolejny odpowiadam: W CZASIE LECZENIA ANTYBIOTYKIEM MOŻNA BEZPIECZNIE STAWIAĆ BAŃKI!!

    Pozdrawiam!

  180. a jak jest z cukrzycą? ona też jest chorobą autoimmunologiczną, czy mimo to nie jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek?

  181. Moj maz bierze antybiotyk i postawilam mu banki i czy moze mu cos sie stac

  182. Pani Aniu!
    Przede wszystkim proszę zgłosić się z dzieckiem do swojego lekarza, który zna dziecko i zapewne wie jaka jest przyczyna anemii oraz jaka terapia przy przeziębieniu będzie dla niej najlepsza.

    Pozdrawiam!

  183. Pani Jowito!
    Niewielki stan podgorączkowy przez 2-3 dni po postawieniu baniek jest, jak najbardziej, normalną, fizjologiczną reakcją organizmu na wykonany zabieg.

    Pozdrawiam!

  184. moja curka ma anemie ale jest przeżiebiona co mam robic
    ???????????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  185. Witam, zachęcona pozytywnymi opiniami na temat baniek bezogniowych MedPlus nabylam je w sklepie medycznym, poczym w piatek wieczorem maż postawil mi 8 sztuk na plecach w sposob tradycyjny aby rozzprawic sie z drobna infekcja gardła oraz podniesc odpornosc. W dzien stawiania baniek nie mialam juz podwyzszonej temperatury i czulam sie bardzo dobrze, martwi mnie lekki stan podgoraczkowy ktory pojawil sie nastepnego dnia ( od 36.9 do 37.1C) i utrzymuje sie od 2 dni. W zwiazku z tym mam pytanie czy jest to normalna reakcja organizmu i jak dlugo moze ona potrwac??dodam ze od piatku pozostaje w domu aby sobie nie zaszkodzic. Z gory dziekuje za odpowiedz.

  186. Panie Pawle!
    Czy u Pana dziecka została rozpoznana padaczka (wykonano EEG, ma podawane leki) czy tylko drgawki gorączkowe?

  187. Dziękuję za odpowiedź.
    Drgawki występują sporadycznie w ciągu 2 lat życia dziecka wystąpiły kilka razy i tylko przy gorączce!
    Pozdrawiam,

  188. Panie Pawle!
    Odpowiedź na Pana pytanie niestety nie jest jednoznaczna. Padaczka jako choroba nie jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek, ale są nimi drgawki. Jeśli padaczka jest oporna na leczenie i drgawki występują często (kilka razy w tygodniu, czy nawet kilka razy dziennie) odradzałabym terapię bańkami, szczególnie u 2-latka, dla którego sam fakt stawiania baniek może być ogromnym stresem i wręcz przyczynić się wystąpienia drgawek.

    Pozdrawiam!

  189. Pani Jadwigo!
    W przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, można spróbować podnieść ogólną odporność organizmu, tak aby skutecznie zaczął walczyć z chorobą, stawiając bańki w sposób klasyczny – na plecach – 1 lub 2 razy w tygodniu , przez kilka tygodni. Schorzenie to wymaga jednak przede wszystkim leczenia u dobrego specjalisty laryngologa.
    Na temat stawiania baniek ciętych nie mogę się wypowiadać, gdyż nie stosuję tej metody w swojej praktyce. Uważam ją za zbyt inwazyjną i wręcz niebezpieczną ze względu na możliwość zakażeń.

    Pozdrawiam !

  190. Uprzejmie proszę o informację , czy na chore zatoki przynosowe jest sposób postawienia baniek zwykłych lub ciętych . Bardzo mi dokuczają .
    Proszę o odpowiedż.

  191. Pani Doroto!
    Białaczka oraz chłoniak są bardzo poważnymi chorobami nowotworowymi , które są przeciwwskazaniem do stawiania baniek w czasie ich trwania i przez kilka lat po ich całkowitym wyleczeniu. Pani pytanie zawiera zbyt mało informacji abym mogła odpowiedzieć na nie jednoznacznie.

    Pozdrawiam!

  192. Pani Paulino!
    Ponieważ jest to częste pytanie i odpowiadałam już na nie w komentarzach do spotkania 2, ale być może nie podkreśliłam tego zbyt dobrze, postaram się zrobić to teraz:
    ANTYBIOTYKOTERAPIA absolutnie NIE JEST PRZECIWWSKAZANIEM do postawienia baniek!!!

    Pozdrawiam!

  193. Pani Katarzyno!
    Miastenia gravis jest chorobą autoimmunologiczną. Pisałam już kilkukrotnie, że choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniem do stawiania baniek i tłumaczyłam dlaczego.
    Pomimo tego, że u Pani Córki remisja trwa już 5 lat, ja nie podjęłabym ryzyka nieswoistego stymulowania układu immunologicznego bańkami, gdyż nigdy nie jesteśmy pewni jak on zareaguje. Szczególnie w Waszym przypadku, gdzie skłonność do zapadania na tę chorobę ma wyraźne podłoże genetyczne, zalecałabym dużą ostrożność.

    Pozdrawiam!

  194. Pani Ago!
    Jeżeli leukopenia jest u Pani stanem niezmiennym od kilkunastu lat i jest faktycznie izolowana (tzn. nie jest objawem jakiejś choroby), to myślę, że spokojnie można stawiać u Pani bańki.

    Pozdrawiam!

  195. Witam,

    Pani Doktor, czy mozna stawiac bańki osobom które sa chore na miastenie.
    Ja i moja córka mamy miastenie (córka od dłuzszego czasu, dokładnie 5 lat jest w remisji).

    pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź

  196. Co Pani sądzi o stawianiu baniek przy granulocytopenii? Jest to u mnie stan przewlekły, regularne badania robię od roku, ale morfologia sprzed 11lat wskazuje na to samo (wtedy nikt nie zwrócił na to uwagi). Ogólna ilość białych krwinek ok. 3000. Nie mam specjalnych objawów, choroby w „sezonie” są, ale nie specjalnie ciężkie.

  197. Pani Agnieszko!
    Nie pisze Pani w jakim stopniu, dzięki operacjom, udało się skorygować tę dość skomplikowaną wadę serca u Pani Córeczki. Czy udało się już zamknąć ubytki w obu przegrodach tj. między przedsionkowej i międzykomorowej oraz czy jej układ krążenia jest w tej chwili w pełni wydolny? Leki , które Pani podaje (1.captopril; 2.spironolakton, a nie spirolakton; 3.co to jest frusol? czy chodziło Pani o furosemidum?) działają na wydolność krążenia. Myślę, że decyzję o możliwości postawienia baniek powinien podjąć tutaj kardiolog opiekujący się dzieckiem.
    Pisze Pani również, że Córeczka ma wadę genetyczną, która odpowiada za jej słabą odporność. Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, czy ta odporność podniesie się po kuracji bańkami. Sądzę, jednak, że przy pełnej wydolności układu krążenia można podjąć taką próbę.
    Pozdrawiam!

  198. Witam Pani Doktor,
    moja córka (2,5 latka) urodziła się z wrodzoną wadą serca AVSD. Aktualnie jest po 4 operacjach (ostatnia 31 lipca br). Przyjmuje leki takie jak captopril, frusol, spirolaktone. Ma też wadę genetyczną – aberacja chromosomowa 8p23.1 króta warunkuje jej problemy z sercem oraz jej słabą odporność i podatność na infekcje, które przedłużają się w nieskończoność. Czy w jej przypadku stawianie baniek nie zaszkodzi? Ponieważ przyjmuje ogólnie dużo leków chciałabym spróbować czegoś bardziej naturalnego.
    Pozdrawiam

  199. Panie Tad!
    Niestety przyczyny powstania chorób nowotworowych, w wielu przypadkach jeszcze niewyjaśnione, oraz sposób ich leczenia są tematem o wiele bardziej złożonym. Walka z nowotworami, nie przekłada się w sposób prosty na pobudzanie układu immunologicznego, a wzrost liczby krwinek białych nie zawsze jest korzystny dla organizmu. Podam przykład: w przewlekłej białaczce limfatycznej liczba krwinek białych zwiększa się nawet 10-20-krotnie w stosunku do normy, ale są to krwinki nieprawidłowe, atakujące własny organizm. W związku z tym stymulowanie organizmu do ich wytwarzania jest zdecydowanie niekorzystne.
    Dlatego wszelkie zabiegi ingerujące w układ immunologiczny są w chorobach nowotworowych przeciwwskazane.

    Pozdrawiam!

  200. Pani Mariolu!
    Temat wychodzenia dzieci z domu po postawieniu baniek został dokładnie przeze mnie omówiony w Spotkaniu 2: „Stawianie baniek u dzieci” oraz w komentarzach do tego spotkania. Najłatwiej będzie mi zacytować samą siebie: „Zaleca się, aby w okresie jesienno-zimowym, gdy najczęściej jest niesprzyjająca pogoda, pacjent pozostał w domu po zabiegu 2 dni. W okresie wiosenno-letnim, przy słonecznej pogodzie nie jest to wymagane. Trudno trzymać dziecko w domu przez kilka tygodni, gdy stawiamy bańki profilaktycznie, w celu uodpornienia. Taka seria trwa 5-6 tygodni, po 2 zabiegi w tygodniu.”
    Powszechnie wiadomo, że przy ostrych infekcjach dziecko nie powinno chodzić na spacery, ani do przedszkola, tym bardziej po postawieniu baniek.
    Przy przewlekających się, poinfekcyjnych nieżytach nosa i kaszlu, postawienie baniek będzie na pewno bardzo skuteczne. W zależności od pory roku i aury, po wykonanym zabiegu radziłabym, aby dziecko pozostało chociaż jeden dzień w domu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

    Pozdrawiam!

  201. Dlaczego jest przeciwskazanie baniek przy czynnej chorobie nowotworowej?
    Przecież bańki „wyciągając” krwinki poza naczynia kwionośne powodują stan, jakby do organizmu dostało się ciało obce i to daje sygnał do produkcji białych ciałek dla jego zwalczania.
    De facto nie ma zakażenia i to podnosi immunologię organizmu., a o to chodzi w zwalczaniu raka.

  202. Dzien dobry,
    po jakim czasie po postawieniu baniek dziecko moze wyjsc na spokojny spacer na dwor a kiedy mozna pozwolic mu znow pojsc do przedszkola. Mowiono mi mianowicie, ze po postawieniu baniek trzeba bardzo sie oszczedzac, poniewaz mozna jeszcze bardziej sie przyziebic jesli sie nie bedzie caly czas w cieplym pomieszczeniu.
    Serdecznie pozdrawiam,

    Mariola

  203. Pani Marzeno!
    Fizjologiczna miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do kuracji bańkami. Radziłabym jednak nie stawiać ich w tym czasie na podbrzusze, szczególnie gdy miesiączki są bardzo obfite.

    Pozdrawiam!

  204. Pani Tereso!
    Ponieważ o stawianiu baniek u osób chorych na astmę oskrzelową pisałam już kilkukrotnie, odpowiem krótko: o tym czy można leczyć Panią bańkami zdecydować może tylko lekarz, po uprzednim dokładnym Pani zbadaniu.

    Pozdrawiam!

  205. Pani Anno!
    Skąd pomysł, aby stawiać bańki na czole? Jak wiadomo tkanka podskórna na głowie jest bardzo cienka, a bezpośrednio pod nią są kości czaszki, co właściwie uniemożliwia utrzymanie się bańki w tym miejscu.
    Jeśli chodzi o leczenie bańkami bólów głowy, to stawia się je na karku, po obu stronach kręgosłupa na wysokości 4-6 kręgu szyjnego. Proszę jednak pamiętać, że w przypadku uporczywych bólów głowy najważniejsza jest dokładna diagnostyka i leczenie przyczynowe.

  206. Droga Pani Doktor
    mam pytanie czy bańki stawiane na czole ( i czy można je tam stawiać bez doświadczenia)mogą zaszkodzić
    i spowodować zaburzenia w organiżmie ?

  207. Droga Pani Doktor
    mam pytanie czy bańki stawiane na czole ( i czy można je tam stawiać bez doświadczenia)mogą zaszkodzić
    i spowodować zaburzenia w organiżmie

  208. Pani Ilono!
    Jak już pisałam w odpowiedzi do pytania Pana Wojtka, w astmie oskrzelowej stawianie baniek jest przeciwwskazane tylko przy dusznościach. Gdy chcemy postawić bańki dziecku leczonemu przewlekle z powodu tej choroby, każdorazowo przed zabiegiem powinno być ono zbadane przez lekarza. Zazwyczaj przy banalnych przeziębieniach, u dzieci leczonych stale lekami wziewnymi i doustnymi, nie dochodzi do skurczu oskrzeli oraz duszności, będącej następstwem tego skurczu. Jednak u dzieci często poważne choroby przebiegają bez widocznego pogorszenia stanu ogólnego i tylko lekarz po osłuchaniu może stwierdzić stopień zaawansowania choroby.
    W leczeniu astmy oskrzelowej, która jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, bardzo ważne jest podniesienie odporności oraz likwidacja stanu zapalnego, co prowadzi do zmniejszenia liczby i ciężkości zaostrzeń choroby. Dlatego przewlekła terapia bańkami jest tutaj zdecydowanie wskazana.
    Pozdrawiam!

  209. Witam! Moja córka ma podejrzenie astmy oskrzelowej codziennie bierze leki seretide 50 i singulair 5 a przy infekcji(kiedyś przy każdej na wiosne występowało zapalenie okrzeli a nawet płuc) dostaje pulmicort 0,25,berodual i sól. Duszności występują wtedy bardzo ostre ale zapalenie oskrzeli występuje bardzo rzadko. Jeżdzimy do pulmonologa ma robione badanie spirometrem i wynik ostatni wyszedł 72% przy katarze, ale przy zwykłej infekcji wirusowej bez kaszlu . Czy może mieć postawione bańki? czy czy na astmę coś pomogą czy to tylko pomaga na odbudowę odporności?

  210. Sarkoidoza jest chorobą układu immunologicznego o nadal nieznanej etiologii. Dlatego nie można przewidzieć jaka byłaby reakcja układu odpornościowego na zabieg, którego głównym zadaniem jest nieswoista stymulacja tegoż układu. Ponieważ potencjalne ryzyko przewyższa tutaj korzyści, jakie mogłoby przynieść postawienie baniek choremu z sarkoidozą płucną, radziłabym nie podejmować tego ryzyka. 2. pytanie o wynaczynienie krwi: Infekcje, szczególnie wirusowe, a zwłaszcza te przebiegające z wysoką gorączką, wywołują dość często wzmożoną kruchość naczyń krwionośnych. Sporadycznie zdarza się również wyraźny spadek liczby płytek krwi w przebiegu tych chorób, co prowadzi do zaburzeń krzepnięcia krwi. Prawdopodobnie w Pani przypadku doszło do jednej z tych sytuacji. Radziłabym wykonać badanie morfoligii krwi, poziomu płytek krwi oraz układu krzepnięcia, chociaż jeśli wróciła Pani już w pełni do zdrowia, wyniki mogą być prawidłowe. Należałoby się też zastanowić, czy nigdy nie miała Pani przedłużających się krwawień np. miesiączkowych, lub po ekstrakcji zęba, szczególnie gdyby wyniki badań okazały się nieprawidłowe. 3. pytanie o przepuklinę kręgosłupa: Pani Agnieszko! Przejrzałam wszystkie dostępne mi publikacje na temat terapii próżniowej i nigdzie nie spotkałam się z informacją, by przepuklina oponowo-rdzeniowa (taka jest prawidłowa nazwa tej choroby wrodzonej) była przeciwwskazaniem do leczenia bańkami. Myślę, że przeciwwskazane jest jedynie stawianie baniek w miejscu przepukliny, co wydaje się być oczywiste, gdyż jest to miejsce wyraźnie zmienione chorobowo, nawet, jeśli pacjent jest po zabiegu operacyjnym, który najczęściej przeprowadza się po urodzeniu.

  211. Pani Agnieszko! Moja interpretacja Pani pytania o przepukliny kręgosłupa wynikła rzeczywiście z niewielkich różnic nomenklaturowych obu schorzeń.
    Jeśli chodzi o tzw. przepukliny kręgosłupa, to powstają one w zmianach dyskopatycznych kręgosłupa, gdy dochodzi do wypadnięcia jądra miażdżystego dysku międzykręgowego i jego ucisk na korzenie nerwowe lub/i rdzeń kręgowy. Taka przepuklina jest ostatnim, najcięższym stadium dyskopatii, czyli degeneracji krążka międzykręgowego, i jeśli do niej dojdzie pacjent ma tak ogromne dolegliwości oraz problemy z poruszaniem się, że zazwyczaj niezbędna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Początkowo konieczna jest intensywna farmakoterapia, czyli podawanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie, tak, aby następnie możliwa była wielokierunkowa rehabilitacja. Czasami niestety konieczna jest interwencja neurochirurgiczna. Nie widzę tutaj absolutnie przeciwwskazań do stawiania baniek, które będą miały przecież działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Trzeba jednak pamiętać o dokładnej diagnostyce, aby leczyć przede wszystkim prawidłowo przyczynę dolegliwości.

  212. Bardzo dziękuję za odpowiedź od Pani Doktor , jednakże bardziej chodziło mi o przepukliny nabyte , o których niektórzy pacjenci nawet nie wiedzą,że mają , leczą się na bóle kręgosłupa ale nie zawsze są zdiagnozowani. Wrócę do szkolenia na którym byłam w centrum holistycznym „inspiracja” we Wrocławiu – tam uwrażliwiano aby nie stawiać w ogóle baniek przy jakiejkolwiek przepuklinie i nie mam tu na myśli dzieci ale dorosłych , u których kręgosłup doznał takiego uszczerbku. Dodam ,iż wykładowcami takiego kursu nie są lekarze. Jeszcze raz dziękuję za możliwość takiej konsultacji. Pozdrawiam serdecznie.

  213. Pani Agnieszko!
    Przejrzałam wszystkie dostępne mi publikacje na temat terapii próżniowej i nigdzie nie spotkałam się z informacją, by przepuklina oponowo-rdzeniowa (taka jest prawidłowa nazwa tej choroby wrodzonej) była przeciwwskazaniem do leczenia bańkami. Myślę, że przeciwwskazane jest jedynie stawianie baniek w miejscu przepukliny, co wydaje się być oczywiste, gdyż jest to miejsce wyraźnie zmienione chorobowo, nawet jeśli pacjent jest po zabiegu operacyjnym, który najczęściej przeprowadza się po urodzeniu.

  214. Pani Alicjo!
    Infekcje, szczególnie wirusowe, a zwłaszcza te przebiegające z wysoką gorączką, wywołują dość często wzmożoną kruchość naczyń krwionośnych. Sporadycznie zdarza się również wyraźny spadek liczby płytek krwi w przebiegu tych chorób, co prowadzi do zaburzeń krzepnięcia krwi. Prawdopodobnie w Pani przypadku doszło do jednej z tych sytuacji. Radziłabym wykonać badanie morfoligii krwi, poziomu płytek krwi oraz układu krzepnięcia, chociaż jeśli wróciła Pani już w pełni do zdrowia, wyniki mogą być prawidłowe. Należałoby się też zastanowić, czy nigdy nie miała Pani przedłużających się krwawień np. miesiączkowych, lub po ekstrakcji zęba, szczególnie gdyby wyniki badań okazały się nieprawidłowe.

  215. Pani Katarzyno!
    Sarkoidoza jest chorobą układu immunologicznego o nadal nieznanej etiologii. Dlatego nie można przewidzieć jaka byłaby reakcja układu odpornościowego na zabieg, którego głównym zadaniem jest nieswoista stymulacja tegoż układu. Ponieważ potencjalne ryzyko przewyższa tutaj korzyści, jakie mogłoby przynieść postawienie baniek choremu z sarkoidozą płucną, radziłabym nie podejmować tego ryzyka.

  216. Dzień dobry , na kursie stawiania baniek w centrum holistycznym 'inspiracja ” we Wrocławiu mówiono ,iż przeciwwskazaniem do stosowania baniek jest przepłuklina kręgosłupa. Można zapytać jakie jest zdanie Pani Doktor w tym temacie?

  217. Pani Doktor dzisiaj postawilam sobie banki(grypa) i z dwuch wyciekla mi krew .moje pytanie jest dlaczego tak sie stało ?Czy zadlugo je miałam 5min,czy skóra była wrażliwa ?dziękuje Alicja

  218. Pani Doktor,
    Czy w przypadku sarkoidozy płucnej ma sens rozważenie kuracji bańkami czy jest to stan chorobowy , w którym nie jest to zalecane i nie pomaga?
    Z góry dziekuję za odpowiedz.

  219. Panie Leszku!
    Karmienie piersią absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do kuracji bańkami. Wprost przeciwnie – postawienie baniek jest jedną z niewielu metod leczenia dopuszczoną oraz całkowicie bezpieczną w czasie laktacji i nie powinno mieć negatywnego wpływu na ilość pokarmu.

    Pozdrawiam

  220. Moje pytanie dotyczy matki karmiacej 3 tygodniowe dziecko,
    Czy kuracja bańkami nie będzie miała wpływu na pokarm tzn czy nie spowodujejego zaniku?
    pozdrawiam

  221. Szanowna Pani Doktor!
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przeczekałam gorączkowe dni (plus dwa dni bez gorączki) i postawiłam synowi (10 lat) kilka baniek na plecach w celu pozbycia się kaszlu (jak spod ziemi głębokiego).
    Bańki, inhalacje, siemię lniane i czas. Przeszło. Dziękuję bardzo!

  222. Pani Elżbieto!
    Bardzo się cieszę, ze zadała Pani to pytanie, bo na pewno odpowiedź będzie ciekawa dla wielu osób. Przebieg gorączki w czasie infekcji jest najczęściej falowy tzn. spadki i wzrosty temperatury następują po sobie dość regularnie i rzeczywiście można wykorzystać wtedy czas kilkugodzinnego, naturalnego obniżenia gorączki do postawienia baniek. Radziłabym jednak nie robić tego w 2 pierwszych dniach choroby, gdyż wtedy jeszcze nie wiemy, jaki będzie ona miała przebieg. Zazwyczaj przy wysokiej gorączce podajemy leki przeciwgorączkowe, powodujące szybki spadek temperatury, ale może to być efekt krótkotrwały. Najczęściej w 3 dobie choroby już widać, jaki jest tor gorączki i możemy wtedy podjąć decyzję o leczeniu bańkami. Proszę pamiętać, że w tym wypadku zlecenie na zabieg powinien wydać lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta.

  223. Szanowna Pani Doktor!
    Bański są polecane dzieciom w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych.
    90% z nich przebiega z gorączką. Czy można postawić bańki dziecku, które gorączkuje, ale w danym momencie (stawiania baniek) ma temperaturę zbitą?
    Bardzo proszę o odpowiedź, bo ta sprawa mnie bardzo nurtuje.
    Serdecznie pozdrawiam,
    Elżbieta

  224. Panie Wojtku!
    Generalnie astma, jako choroba przewlekła, nie jest przeciwwskazaniem do stawiania baniek, ale w tym wypadku trzeba to robić z ostrożnością i po dokładnym badaniu lekarskim. Pacjenci z astmą często mają duszności, a one są właśnie przeciwwskazaniem do tego zabiegu. Jeśli jednak chory jest prawidłowo leczony, ma tzw. astmę dobrze kontrolowaną i nie ma duszności, może mieć postawione bańki.

    O stawianiu baniek przy atopowym zapaleniu skóry odpowiadałam już panu Konradowi przy drugim spotkaniu. Nie ma przeciwwskazań w tym przypadku, należy jednak pamiętać, aby nie stawiać ich w miejscach, gdzie występują rozległe zmiany skórne.
    Pozdrawiam!

  225. Pani Doktor, to bardzo ciekawe ale czy:
    – można postawić bańki u chorego z astmą?
    – czy atopowe zapalenie skóry jest przeciwwskazaniem do postawienia baniek?

Comments are closed.